Start > Wydarzenia > Jubileusze kapłańskie i zakonne

Jubileusze kapłańskie i zakonne

uroczysta koncelebraW diecezjalną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odbyło się 28 maja w Ełku doroczne święto jubileuszów święceń kapłańskich i profesji zakonnych. W Mszy św. w katedrze ełckiej pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura uczestniczyło blisko 80 kapłanów i sióstr.

Bp Mazur w homilii nawiązał do początków diecezji ełckiej. - To pierwszy biskup ełcki razem z kapłanami, osobami konsekrowanymi, wiernymi Kościoła ełckiego 20 lat temu wzięli Maryję do siebie i zawierzyli Jej, Matce Kościoła, całą naszą diecezję. Za opiekę i zatroskanie wyrażamy Jej wdzięczność. Zawierzamy siebie i powierzonych naszej duszpasterskiej pieczy w Jej opiekę. Zawierzamy dzisiaj w naszej katedrze całą naszą diecezję - mówił bp Mazur.księża jubilaci

Jak podkreślił biskup ełcki, jubileusz też jest "wdzięcznością od wielkiego święta". - Taka wdzięczność jest bardzo potrzebna, ale każdy jubileusz uwrażliwia nas także na wdzięczność dnia powszedniego, wdzięczność każdej chwili.

Chcąc podkreślił wagę owej wdzięczności, przywołał słowa św. Tomasza a Kempis: „Bądź więc wdzięczny za drobny dar łaski, a staniesz się godny wielkiego. Niech i ten niewielki okruch będzie dla ciebie wielkim, a to, czym inni gardzą, dla ciebie niech będzie darem drogocennym. Patrz na majestat Tego, który daje, a żaden dar nie wyda ci się mały ani zbyt skromny. Nie może być małe, co pochodzi od wielkiego Boga".

Ordynariusz podziękował w trakcie Eucharystii siostrom zakonnym i kapłanom za ich trud, modlitwę i życie wierne podjętym zobowiązaniom w dniu święceń i profesji zakonnej.

Po Mszy św. w domu biskupów odbyła się uroczysta agapa, podczas której złożono życzenia jubilatom i wręczono drobne podarunki.

pz