Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Wydarzenia > Uroczystości św. Wojciecha w diecezji ełckiej

Uroczystości św. Wojciecha w diecezji ełckiej

Wydarzenia

Procesja zmierza do katedryŚw. Wojciech jest patronem Polski i naszej diecezji. W tym dniu co roku do Ełku zjeżdżają się tłumnie wierni, by za wstawiennictwem męczennika i misjonarza naszych przodków wypraszać łaski dla lokalnego Kościoła. Rangę tego święta podnosi fakt, że w tym dniu wspomina się patrona Biskupa Ordynariusza - św. Jerzego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 uroczystym śpiewem nieszporów w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku, pod przewodnictwem ks. biskupa Romualda Kamińskiego. Następnie ulicami miasta wyruszyła procesja z relikwiami Św. Wojciecha do katedry ełckiej.

Przed Mszą Św. o godz 18.00 solenizant, biskup Jerzy Mazur wysłuchał życzeń przedstawicieli różnych srodowisk diecezji. Na szczególną uwagę zasługują życzenia, jakie złożył bp Romuald Kamiński, które są podsumowaniem dotychczasowej posługi dostojnego solenizanta. Biskup Romuald wspomniał o jego 9 latach pracy w naszej diecezji, o trosce z jaką otacza młodzież, a szczególnie została zauważona posługa w Komisji Epsikopatu Polski ds. Misji. Praca tej komisji została poszerzona o przedstawicieli biskupów z Łotwy, Litwy i Białorusi. Z przyjęciem tak wielkiego obowiązku odpowiedzialności za misje wiąże się troska o wiełką rzeszę misjonarzy polskich, to także sprawa utrzymania i funkcjonowania Centrum Misyjnego w Warszawie, Fundacja Ad Gentes i cała dziedzina animacji misyjnej.

Mszy Świętej odpustowej przewodniczył ks. Biskup Jerzy Mazur. Pasterz diecezji ełckiej we wstępie do Mszy Świętej powiedział: Św. Wojciech i Św. Jerzy pokazali, że o Królestwo Boże trzeba się modlić, dla niego pracować i cierpieć. Módlmy się o to bym i ja mógł o Królestwo Boże modlić się, pracować dla niego i bym mężnie znosił trudy i cierpienia. Homilię wygłosił ks. Stanisław Gadomski – proboszcz parafii pw. Matki Kościoła w Gołdapi. W kazaniu było wiele odniesień do historii obu patronów (św. Wojciecha i Jerzego), nie zabrakło też wątków patriotycznych. Mowa była między innymi o obronie Telewizji Trwam, o manifestacjach, które ostatnio przechodzą przez nasz kraj i wzbudzają wiele kontrowersji wśród polityków.

Dzisiejszy dzień jest jednocześnie dziękczynieniem za 33 lata posługi kapłańskiej Biskupa Jerzego Mazura. Wierni dziękując Bogu za dar tego kapłaństwa modlili się o Boże prowadzenie w budowaniu wspólnoty diecezjalnej.

pz

śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Na ten temat

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie