Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Wydarzenia > Biskup - zakonnik odnawia śluby wraz z rodzinami zakonnymi Diecezji Ełckiej

Biskup - zakonnik odnawia śluby wraz z rodzinami zakonnymi Diecezji Ełckiej

Wydarzenia

Ks. Biskup Jerzy Mazur odnawia śluby zakonne2 lutego wpisuje się w kalendarz zakonników i sióstr zakonnych jako dzień dziękczynnej modlitwy za dar powołania i odnowienia zawierzenia Bogu. Dzisiaj wielu sióstr i księży ze zgromadzeń zakonnych przybyło do Ełku, by w jedności i wraz z Biskupem Ełckim, który jest ze Zgromdzenia Słowa Bożego odnowić złożone w dniu profesji przyrzeczenia.

W procesji z darami oddana została wymowa liturgiiW Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwanego też Matki Bożej Gromnicznej ks. biskup Jerzy Mazur przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił homilię, w której podzielił się refleksją na temat życia zakonnego. Podziękował Siostrom zakonnym za ich nieraz cichy trud i modlitwę w intencji naszej diecezji. Księżom – zakonnikom dziękował za zaangażowanie w pracy duszpasterskiej w różnych dziedzinach duchowego oddziaływania: pracy z młodzieżą, opieki nad chorymi, pracy w parafiach, róznych formach apostolstwa.

                W homilii biskup nawiązał do postawy Symeona i Anny: Chociaż cierpieli, i mieli powód do narzekania- nie zamknęli się w sobie, żyli Bożą nadzieją spełnienia się zapowiedzi Boga. Byli otwarci na innych, służyli im modlitwą i słowem nadziei. Do tego powołani są osoby zakonne – dodał pasterz.

Przemówienie dotykało również tematów bardzo aktualnych – problemu sekularyzacji: To nie wrogowie Kościoła są dla niego zagrożeniem, ale letni chrześcijanie. W niektórych domach zakonnych da się zauważyć tendencję, że zamiast być znakiem nadziei dla świata, we wspólnoty w imię naśladowania przelotnego modernizmu wkrada się mentalność świecka, odejście od tradycji, od modlitwy. Potrzeba powracać do źródeł, do Chrystusa.

Rozważania Biskupa zamknął apel o umiłowanie na nowo Chrystusowego krzyża, przyjęcie go we wspólnocie jako znak przyjęcia wielkiego daru miłości Boga.

Na terenie Diecezji Ełckiej jest obecnie 13 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 4 męskie. Ks. Biskup Jerzy Mazur jest werbistą – oficjalna nazwa zgroamdzenia Zgomadzenie Słowa Bożego. Dzień Życia Konsekrowanego odbywa się po raz szesnasty, w tym roku w Polsce pod hasłem: Życie konsekrowane w Kościele, naszym domu. Siostry zakonne i kapłani dziękowali Bogu, za dar szczególnego powołania

Dzień Życia Konsekrowanego ma potrójny cel: uwielbienie Boga w darze i wielkości powołania do takiego stylu życia, promocja i ukazanie wartości i budzenie szacunku ludu Bożego do osób konsekrowanych i pogłębienie u osób konsekrowanych poczucia misji i ważności ich powołania dla całego świata.

PZ

śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Na ten temat

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie