Start > Wydarzenia > Biskup - zakonnik odnawia śluby wraz z rodzinami zakonnymi Diecezji Ełckiej

Biskup - zakonnik odnawia śluby wraz z rodzinami zakonnymi Diecezji Ełckiej

Ks. Biskup Jerzy Mazur odnawia śluby zakonne2 lutego wpisuje się w kalendarz zakonników i sióstr zakonnych jako dzień dziękczynnej modlitwy za dar powołania i odnowienia zawierzenia Bogu. Dzisiaj wielu sióstr i księży ze zgromadzeń zakonnych przybyło do Ełku, by w jedności i wraz z Biskupem Ełckim, który jest ze Zgromdzenia Słowa Bożego odnowić złożone w dniu profesji przyrzeczenia.

W procesji z darami oddana została wymowa liturgiiW Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwanego też Matki Bożej Gromnicznej ks. biskup Jerzy Mazur przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił homilię, w której podzielił się refleksją na temat życia zakonnego. Podziękował Siostrom zakonnym za ich nieraz cichy trud i modlitwę w intencji naszej diecezji. Księżom – zakonnikom dziękował za zaangażowanie w pracy duszpasterskiej w różnych dziedzinach duchowego oddziaływania: pracy z młodzieżą, opieki nad chorymi, pracy w parafiach, róznych formach apostolstwa.

W homilii biskup nawiązał do postawy Symeona i Anny: Chociaż cierpieli, i mieli powód do narzekania- nie zamknęli się w sobie, żyli Bożą nadzieją spełnienia się zapowiedzi Boga. Byli otwarci na innych, służyli im modlitwą i słowem nadziei. Do tego powołani są osoby zakonne – dodał pasterz.

Przemówienie dotykało również tematów bardzo aktualnych – problemu sekularyzacji: To nie wrogowie Kościoła są dla niego zagrożeniem, ale letni chrześcijanie. W niektórych domach zakonnych da się zauważyć tendencję, że zamiast być znakiem nadziei dla świata, we wspólnoty w imię naśladowania przelotnego modernizmu wkrada się mentalność świecka, odejście od tradycji, od modlitwy. Potrzeba powracać do źródeł, do Chrystusa.

Rozważania Biskupa zamknął apel o umiłowanie na nowo Chrystusowego krzyża, przyjęcie go we wspólnocie jako znak przyjęcia wielkiego daru miłości Boga.

Na terenie Diecezji Ełckiej jest obecnie 13 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 4 męskie. Ks. Biskup Jerzy Mazur jest werbistą – oficjalna nazwa zgroamdzenia Zgomadzenie Słowa Bożego. Dzień Życia Konsekrowanego odbywa się po raz szesnasty, w tym roku w Polsce pod hasłem: Życie konsekrowane w Kościele, naszym domu. Siostry zakonne i kapłani dziękowali Bogu, za dar szczególnego powołania

Dzień Życia Konsekrowanego ma potrójny cel: uwielbienie Boga w darze i wielkości powołania do takiego stylu życia, promocja i ukazanie wartości i budzenie szacunku ludu Bożego do osób konsekrowanych i pogłębienie u osób konsekrowanych poczucia misji i ważności ich powołania dla całego świata.

PZ