Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Wydarzenia > Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ełku

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ełku

Wydarzenia

Bp. Jerzy Mazur z swiatłem betlejemskim?fot. Marek Godlewski Od 10 grudnia po Polsce wędruje Betlejemskie Światło  Pokoju. Akcja w tym roku przebiega pod hasłem: "Światło prowadzi". Z rąk do rąk przekazywany znak płonących świec, 20 grudnia uroczyście został wprowadzony do katedry w Ełku przez licznie przybyłych harcerzy wraz z ich duszpasterzami, seminarzystów i wiernych. 

Ks. Biskup wśród hrcerzy/fot. Marek GodlewskiBądźmy zawsze  radośni! Niech radość będzie w naszych sercach, że Pan jest blisko. Drodzy harcerze przynieśliście tą radość wraz ze światłem z Betlejem, które przynosicie od wielu już lat. To światło jest po to, by przypomnieć każdemu człowiekowi, że pamiątka Bożego Narodzenia się zbliża, aby się przygotował i aby radość zapanowała w sercach wszystkich ludzi. Potrzeba tego światła w tym zabieganym świecie, w supermarketach, w miejscach, gdzie człowiek się spieszy-  mówił w homilii bp Jerzy Mazur. Nie zabrakło tez w przemówieniu odwołań hierarchy do Krucjaty Odważnych Serc - inicjatywy młodzieży z Suwałk w obronie najwyższych wartości. Sami młodzi ludzie niespełna miesiąc temu wyszli z inicjatywą, aby stanąć w obronie krzyża. Ich zewnętrznym znakiem - deklaracja przystąpienia do krucjaty - jest Karta Odwagi. Proszę wszystkich tu obecnych, abyśmy wspomagali te wspaniałe inicjatywy młodego Kościoła (harcerstwa i Krucjaty Odważnych Serc red.) Starsze pokolenie może się uczyć od Was ludzi młodych odważnej postawy człowieka wierzącego - mówił do uczestników liturgii Biskup Ełcki. Dajcie się przenikać łasce Bożej jak Maryja - bo wszystko jest łaską- dodał biskup Mazur.
Akcja przekazywania światła z Betlejem została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją przejęły organizacje skautowe w Austrii. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu, ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Obecnie przekazanie odbywa się naprzemiennie, jednego roku na Słowacji, następnego w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce rozprzestrzenia się po całej Polsce. Dzięki zaangażowaniu harcerek i harcerzy dociera do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Według harmonogramu, jaki został zamieszczony na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju  14 grudnia płomień z Betlejem trafił  m.in. do Prezydenta Rzeczypospolitej, Konferencji Episkopatu Polski, 16 grudnia przy tym świetle modlił się Nuncjusz Apostolski w Polsce, a 24 grudnia może rozjaśni mrok nocy wigilijnej w wielu domach w Polsce.


Przemek ZAMOJSKI

 

śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Na ten temat

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie