Start > Wydarzenia > Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ełku

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ełku

Bp. Jerzy Mazur z swiatłem betlejemskim?fot. Marek Godlewski Od 10 grudnia po Polsce wędruje Betlejemskie Światło  Pokoju. Akcja w tym roku przebiega pod hasłem: "Światło prowadzi". Z rąk do rąk przekazywany znak płonących świec, 20 grudnia uroczyście został wprowadzony do katedry w Ełku przez licznie przybyłych harcerzy wraz z ich duszpasterzami, seminarzystów i wiernych.

Ks. Biskup wśród hrcerzy/fot. Marek GodlewskiBądźmy zawsze  radośni! Niech radość będzie w naszych sercach, że Pan jest blisko. Drodzy harcerze przynieśliście tą radość wraz ze światłem z Betlejem, które przynosicie od wielu już lat. To światło jest po to, by przypomnieć każdemu człowiekowi, że pamiątka Bożego Narodzenia się zbliża, aby się przygotował i aby radość zapanowała w sercach wszystkich ludzi. Potrzeba tego światła w tym zabieganym świecie, w supermarketach, w miejscach, gdzie człowiek się spieszy-  mówił w homilii bp Jerzy Mazur. Nie zabrakło tez w przemówieniu odwołań hierarchy do Krucjaty Odważnych Serc - inicjatywy młodzieży z Suwałk w obronie najwyższych wartości. Sami młodzi ludzie niespełna miesiąc temu wyszli z inicjatywą, aby stanąć w obronie krzyża. Ich zewnętrznym znakiem - deklaracja przystąpienia do krucjaty - jest Karta Odwagi. Proszę wszystkich tu obecnych, abyśmy wspomagali te wspaniałe inicjatywy młodego Kościoła (harcerstwa i Krucjaty Odważnych Serc red.) Starsze pokolenie może się uczyć od Was ludzi młodych odważnej postawy człowieka wierzącego - mówił do uczestników liturgii Biskup Ełcki. Dajcie się przenikać łasce Bożej jak Maryja - bo wszystko jest łaską- dodał biskup Mazur.
Akcja przekazywania światła z Betlejem została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją przejęły organizacje skautowe w Austrii. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu, ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Obecnie przekazanie odbywa się naprzemiennie, jednego roku na Słowacji, następnego w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce rozprzestrzenia się po całej Polsce. Dzięki zaangażowaniu harcerek i harcerzy dociera do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Według harmonogramu, jaki został zamieszczony na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju  14 grudnia płomień z Betlejem trafił  m.in. do Prezydenta Rzeczypospolitej, Konferencji Episkopatu Polski, 16 grudnia przy tym świetle modlił się Nuncjusz Apostolski w Polsce, a 24 grudnia może rozjaśni mrok nocy wigilijnej w wielu domach w Polsce.

Przemek ZAMOJSKI