Start > Wydarzenia > Zachwycenie się Bogiem najlepszym egzorcyzmem

Zachwycenie się Bogiem najlepszym egzorcyzmem

Ks. Jarosław Dąbrowski jest proboszczem parafii pw. Św Tomasza Apostoła w Ełku i egzorcystą diecezjalny/fot. biermowanie w 2006 roku/archiwumOd 17 listopada rozpoczął się jesienny czas skupienia dla katechetów oraz nauczycieli. Pierwsze spotkanie odbyło się w pomieszczeniach WSD w Ełku. Kolejne odbędą się jeszcze: 22 listopada w Suwałkach oraz 24 listopada w Giżycku.

Tegoroczny czas zamyślenia i modlitwy prowadzi ks. Jarosław Dąbrowski, diecezjalny egzorcysta. Zaproponował refleksję nad tematem: „Spotkanie z Bogiem. Spotkanie z diabłem”.

Zajmowanie się problematyką demoniczną jeszcze bardziej utwierdza mnie i zachwyca w pięknie Pana Boga. Mając do czynienia z ludźmi zniewolonymi, rzadziej opętanymi, jestem bardziej zachwycony Bogiem, Jego pięknem. Piękno zachwyca, jest twórcze. Bóg jest twórczy. Od kilkunastu lat tematyka egzorcyzmów wzbudza zainteresowanie. Tyle lat z konieczności tym się zajmuję i nic fascynującego w tym nie widzę. Jest to jedna wielka destrukcja. Przeraża mnie, że kiedy chcemy mówić o Bogu, który jest taki wspaniały, tak niewielu chce tego słuchać. – wyjaśniał na spotkaniu w Ełku ks. Jarosław.

Zwracając się do licznie przybyłych nauczycieli z Ełku i okolic ks. Jarosław mówił: Jako kapłani, katecheci, nauczyciele, wychowawcy mamy mówić o Bogu. Jeżeli nauczyciel matematyki jest wierzący, ma mówić o Bogu, odkrywając piękno i mądrość własnego przedmiotu. A wielu katolickich nauczycieli wstydzi się przyznawać do Boga.

Kapłan zaproponował uczestnikom spotkania podjęcie refleksji nad aspektem modlitwy. Zachęcał, aby każdy, we własnym sumieniu odpowiedział sobie na pytania: Jaka jest moja modlitwa? Czy w ogóle się modlę? Dzieląc się własnym doświadczeniem zauważył, że dzisiaj musimy walczyć o czas na spotkanie z Bogiem. Dziś nie to wchodzi w rachubę, że muszę zrezygnować z jakichś złych rzeczy, ale wiele rzeczy dobrych stoi na przeszkodzie spotkania mojego z Bogiem. I to już będzie niebezpieczne. Trzeba zdawać sobie sprawę, czy w tym nawale dobrych spraw miałem czas dla Boga? O ten czas trzeba walczyć, bo szatan będzie robił wszystko, żebym tego czasu nie miał. Trzeba czasami zrezygnować z rzeczy dobrych na rzecz tych najlepszych. Ks. Dąbrowski wskazał na kolejną trudność jaką jest forma naszej modlitwy. Mówił: Największy trud to jest modlitwa, która jest autentycznym spotkaniem z Panem Bogiem, a nie z samym sobą. Zwrócił uwagę na potrzebę wyrażania Bogu wdzięczności za wszytko co mamy. Każdy nasz czyn, każde działanie należy otoczyć modlitwą, bo bez modlitwy się nie da.

To wy nauczyciele jesteście dzisiaj na „pierwszej linii frontu”, bo najwięcej dzieje się w szkołach. Będąc pełnym szacunku do waszej pracy chciałbym podpowiedzieć wam, że macie do wyboru tylko dwie drogi: zapatrzyć się w Boga lub w zło. Licytować się kto ma więcej problemów do niczego nie prowadzi. Możesz mieć przed oczyma tylko swoje problemy, adorować je, a możesz też zauważyć, że te problemy są twoją szansą, może trudną, niewygodną, ale szansą na wejście w relacje z Panem – tłumaczył egzorcysta.

Krzyż jest taką prasą wyciskającą. Pan Bóg najbardziej wycisnął ze swojego Syna, wycisnął zbawienie. Nas też wyciska, jednych bardziej innych mniej. Pan Jezus dał nam prawo mówienia, że już nie dam rady. Potrzebne nam takie doświadczenie bezsilności, żeby powiedzieć: Boże potrzebuję Cię.

Ks. Jarosław zaproponował uczestnikom, aby na swoje życie spróbowali spojrzeć przez pryzmat tajemnic różańca św. W takich stanach trudnych potrzeba mojej zgody na to, że w moim życiu jest część radosna i część bolesna. Potrzebujemy też światła, żeby w chwilach radości nie odrzucać Boga, a w chwilach boleści nie czuć się opuszczonym – mówił kapłan.

Na zakończenie ks. Dąbrowski podkreślał: Nie lubię reklamować diabła. Nie lubię babrać się w tym co jest złem. Nie chcę być specjalistą od szatana. Chcę być jakimś specjalistą od Pana Boga.

Po konferencji odbyła się wspólna Eucharystia, podczas której uczestnicy powierzali Bogu swoje problemy, troski, uczniów. Ze względu na wiele pytań a ograniczony czas spotkania, ks. Wojciech Kotarski, Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli wraz z prowadzącym zapowiedzieli możliwość kontynuacji. W ramach przygotowania kolejnej edycji spotkania z ks. Dąbrowskim nauczyciele są proszeni o nadsyłanie na adres meilowy wydziału katechetycznego interesujących ich zagadnień.

Dowiedz się o programie spotkań w innych miastach