Start > Wydarzenia > Rzuć kamieniem w tłum, zawsze w kogoś trafisz. Ojciec Leon Knabit w Ełku

Rzuć kamieniem w tłum, zawsze w kogoś trafisz. Ojciec Leon Knabit w Ełku

Ojciec Leon Knabit ciepło i radośnie powitany przez Ks. Bp Romualda/ fot. Monika RogińskaCieszymy się z obecności wśród nas ojca Leona. Przyjechał w strony niepewne, gdzie dla benedyktynów wizyty kończyły się źle. Św. Wojciech stąd nie powrócił, podobnie św. Brunon, ale mamy nadzieję, że ojciec jednak powróci do domu – tak powitał zakonnika z Tyńca bp Romuald Kamiński.

Były też kwiaty i życzenia bo 10 listopada jest wspomnienie Św. Leona - papieżaNa to specyficzne powitanie, o. Leon odpowiedział, że był taki jeden w Ełku Wojciech, co został metropolitą (mowa o pierwszym biskupie ełckim Wojciechu Ziembie, obecnie metropolicie warmińskim – przyp. red.). 10 listopada do Ełckiego Centrum Kultury licznie przybyli ełczanie, ale też ludzie z innych zakątków naszej diecezji. Spotkanie przebiegało pod hasłem Aby rodziny były święte. Ojciec Leon, znany z programu telewizyjnego jako zawodowiec, zaskakiwał poczuciem humoru, prostotą i głębią wypowiedzi. O swoim wieku powiedział: 4 razy po 20 plus dwa. Witając się z publicznością, stwierdził, że czuje się tu jak u siebie. – Nie wiedziałem, że Ełk jest taki ładny – dodał. Jak się okazało, to pierwsza wizyta w naszych stronach. To również szczególny dzień dla gościa, bowiem postanowił on przeżywać święto swojego patrona w Ełku. Kwiaty i serdeczne życzenia w naszym gronie zrekompensowały zakonną poobiednią kawę. Wieczór poprzedzający Święto Niepodległości obecni w ECK zapamiętają jako lekcję kultury życia i wzajemnego szacunku. Pierwszym przejawem dobrego wychowania było wyłączenie komórki przez prelegenta: – Trzeba zrobić dobry uczynek w stosunku do wszystkich, mianowicie wyłączyć komórkę – mówił czcigodny gość. – Niektórzy udają ważniaków i w czasie swoich przemówień przepraszają, bo mają pilną rozmowę. W tej chwili nie ma nikogo ważniejszego od was. Skoro tu jesteście, musieliście zmienić plany, poprzestawiać zajęcia, zatem należy wasz czas uszanować – wyjaśniał zakonnik

Rodzina – pomysł Boga

Refleksja o rodzinie rozpoczęła się od osadzenia jej w kontekście zagrożeń wartości i przywołania postaci Prymasa Wyszyńskiego oraz bł. Jana Pawła II, którzy potępiali zło, ale wobec ludzi czyniących zło zawsze mieli szacunek. Bł. Jan Paweł II ustawił kwestię rozumienia rodziny w sposób prosty: – Pan Bóg stworzył człowieka, a ponieważ Pan Bóg nas stworzył, to jesteśmy zobowiązani, aby program, który nam dał, wypełnić do końca. To jest najważniejsze w jego nauczaniu - zauważył o. Leon. – To nie jest żaden terror, to nie jest ograniczenie – jak mówią ludzie niewierzący w Boga, czy ci którzy myślą, że nie wierzą, czy ci którzy może odpadli na skutek naszych słabości. Bo często ludzie odchodzą, gdy nie widzą świadectwa ludzi wierzących – tłumaczył ojciec. Było wiele wątków osobistych: – Lepiej czasem dostać od mamy ścierką przez łeb (co mi się nieraz zdarzało) z miłoścRzucił dobrym słowem w tłum - trafił, bo dobrego ma cela/fot. Monika Rogińskai, niż być pogłaskanym przez obłudnika. Od sędziwego kapłana usłyszeliśmy o jego szacunku do rodziców, o pięknej przyjaźni z Janem Pawłem II, o jego blogu, na którym forumowicze nie tylko go chwalą, ale i rugają, co traktuje jako ćwiczenie duchowe w walce z pychą. Według o. Leona każdy człowiek jest jakiś i to jest podstawą dobrych relacji między kobietą i mężczyzną, ale też i we wszelkich relacjach. Każdy z nas musi przekonwertować naukę Bożą: – Lekarze mówią, że najgorszy problem jest z pacjentami, bo nie chcą chorować według podręcznika, tylko każdy przeżywa chorobę po swojemu. Dlatego każdy ksiądz, nauczyciel, profesor musi liczyć się z tym, że podaje ogólny zarys, który niekoniecznie musi pasować do każdego. Słuchacz wybiera z tego to, co w danej chwili jest mu potrzebne. Niektórzy mi mówią: jeździsz, gadasz i nic się nie zmienia. Ja hołduję zasadzie: rzuć kamieniem w tłum, zawsze w kogoś trafisz.

Nie bójmy się PalikotaO. Leon bardzo chętnie podpisywał książki, rozmawiał, ma dobry kontakt z dziećmi/ fot. Monika Rogińska

Podczas ciekawego wykładu usłyszeliśmy kilkakrotnie, że chrześcijanin świadom zagrożeń, mimo wszystko powinien odważnie wychodzić do świata. Zapytany przez kogoś, czy nie jest przerażony sytuacją po wyborach w Polsce, o. Leon odpowiedział: – Proszę pana, to Jan Paweł II przez 27 lat tłumaczył nam „nie lękajcie się!": nie lękajcie się świętości, nie lękajcie się tego, co się dzieje naokoło, przyjmujcie pokój, trwajcie w zaufaniu, Bóg jest szczęściem, Bóg jest miłością i ja teraz tego, że Janusz Palikot i jego środowisko doszli do władzy, mam się lękać? Są silniejsi od Pana Boga? Pan Bóg jest mocniejszy. Szatan ma tylko tyle mocy, na ile Pan Bóg mu pozwoli. Szatan nie postąpi, choćby chciał, ani kroczku dalej, natomiast Bóg ma w nas nieograniczone możliwości działania na zasadzie: na ile my się otworzymy na Boga, na tyle będziemy mogli skutecznie przeciwdziałać złu.

Godzina upłynęła jak jedna chwila. Później był czas na zdjęcia, autografy, rozmowy. Po gościnnym przyjęciu w Ełckiej KuriiKs. Paweł Tober nad wszystkim czuwał/ fot. Monika Rogińska Diecezjalnej (spotkania z o. Leonem Knabitem zorganizował ks. Paweł Tober, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin) zakonnik wyruszył do Suwałk, gdzie 11 listopada o godz. 12 odprawi Mszę św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i spotka się z wiernymi.