Start > Wydarzenia > Nowi Kanonicy

Nowi Kanonicy

Kanonicy w strojach chórowych podczas ingresu Ks. Biksupa Jerzego MazuraRyszard Gwiazdowski, Marek Święch, Jacek Uchan i Mirosław Wachowski - to księża, którzy decyzją Biskupa Ełckiego zostali obdarzeni godnością kanonika.

Ks. Ryszard Gwiazdowski - proboszcz parafii Wiżajny, wcześniej proboszcz parafii Św. Aleksandra w Suwałkach otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Sambijskiej, dotychczas był kanonikiem honorowym. Kanonikiem tej kapituły został też ks. Marek Święch - proboszcz z Nidy. Ks. Jacek Uchan - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Ełckiej Kurii Diecezjalnej oraz Ks. Mirosław Wachowski - sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - zostali kanonikami honorowymi Kapituły Katedralnej w Ełku.

Jak wyjaśnia kodeks Prawa Kanonicznego kapituła kanoników, katedralna lub kolegiacka, jest kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim. Kapituła katedralna wypełnia ponadto zadania zlecone jej przez prawo lub przez biskupa diecezjalnego. (kan. 503) Natomiast w kanonie 509 tegoż dokumentu czytamy: godność kanonika powinien nadawać biskup diecezjalny tylko kapłanom odznaczającym się nauką i prawością życia, którzy chwalebnie wypełniają posługę.

Na strój kanonika w zależności od tradycji danej kapituły składa się: sutanna z obszywkami i guzikami innego koloru, pas, rokieta (rodzaj komży z podbiciem) , mucet (pelerynka), łańcuch z dystynktorium (rodzaj medalionu, lub krzyża).

Nowym kanonikom składamy serdeczne gratulacje, życząc wielkiego błogosławieństwa w realizacji zadań, które przed nimi stoją.