Start > Wydarzenia > Kaplica i Biblioteka - dwie świątynie dla seminarzystów. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę

Paramenty liturgiczne przygotowane do celebracji. Katedra Ełcka/fot. pzGromadzi nas okazja niecodzienna - po modlitwie spotkamy się na placu budowy biblioteki i kaplicy przy naszym Diecezjalnym Seminarium Duchownym, aby wmurować kamień węgielny. Tymi słowami rozpoczął homilię ks. Biskup Romuald Kamiński podczas Mszy Świętej w katedrze w Ełku, której przewodniczył Biskup Ełcki Jerzy Mazur.

Była uroczysta asysta podczas Mszy Świętej i śpiew Ewangelii, byli obecni księża biskupi i kapłani - moderatorzy Seminarium, przyjechali też księża z różnych stron diecezji, a także ludzie zaangażowani w dzieło budowy i z Koła Przyjaciół Seminarium. Byli Ci, których ta budowa najbardziej dotyczy - alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku.

W homilii Ks Biskup wyjaśnił powód, dla którego powstają nowe budynki:Aby zrozumieć potrzebę budowy tych obiektów, które mają zastąpić w służbie poprzednie nie do końca spełniające swoje funkcje - zwróćmy uwagę na słowa wstępne do encykliki Fides et Ratio Jana Pawła II:"wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, a człowiek poznając Go i miłując mógł dotrzeć do pewnej prawdy o sobie." Kaplica i biblioteka są jak dwa uzupełniające się elementy służące jednemu celowi: poznać i umiłować Boga i człowieka.

Mówiąc o kamieniu węgielnym hierarcha zauważył, że w dawnych budowlach zapewniał on trwałośc i wytrzymałość, dźwigał na sobie i podtrzymywał całą budowlę - w związku z tym materiał, który ma spełniać taką funkcję powinien być starannie dobrany, powinien być umieszczony w najwłaściwszym fragmencie budowli. Apostołowie zostali nazwani fundamentem, ale kamieniem węgielnym został nazwany tylko Chrystus. To potwierdza nasze dotychczasowe refleksje na temat roli jaką spełnia kamień węgielny w podtrzymywaniu całej budowli.

Biskup pomocniczy przypomniał, że kaplica dla Seminarium jest miejscem najważniejszym.Tam dokonuje się przemiana z tego co ludzkie, światowe, w to co jest duchowe.Formacja przed Najświętszym Sakramentem to fundament i moc.Nie szczędźmy zatem czasu i środków i pracy, aby zabezpieczyć to wyjątkowe miejsce. Od ilości i jakości czasu tam spędzonego zależy owocność przyszłej kapłańskiej posługi - dodał Ks. Biskup Romuald Kamiński.

Biblioteka nie jest budowana tylko ze względu na potrzeby Seminarium Duchownego, ale także na potrzeby pobliskich uczelni i miasta i diecezji. W dziejach narodu biblioteki odegrały ważną rolę - mówił Biskup.

W kontekście współczesnego pomieszania postaw i wartości, Biskup mówił: nauka o Chrystusie jako fundamencie całej rzeczywistości staje się tak konieczna jak woda, czy światło.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystośći przeszli na plac budowy, gdzie został poświęcony i wmurowany kamień węgielny pod budowę kaplicy i biblioteki seminaryjnej. Poświęcenia dokonał ks,. Biksup Jerzy Mazur z inicjatywy którego od 4 sierpnia 2010 roku powstaje to dzieło. Ks. Biskup dziękował wszystkim ofiarodawcom oraz przełożonym seminaryjnym za wkład w budowę oraz troskę o formację przyszłych kapłanów.

Obecna biblioteka zawiera ponad 30 tysięcy woluminów, z jej księgozbiorów korzystają klerycy oraz studenci z innych uczelni.