Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Wydarzenia > Kaplica i Biblioteka - dwie świątynie dla seminarzystów. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę

Kaplica i Biblioteka - dwie świątynie dla seminarzystów. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę

Wydarzenia

Paramenty liturgiczne przygotowane do celebracji. Katedra Ełcka/fot. pzGromadzi nas okazja niecodzienna - po modlitwie spotkamy się na placu budowy biblioteki i kaplicy przy naszym Diecezjalnym Seminarium Duchownym, aby wmurować kamień węgielny. Tymi słowami rozpoczął homilię ks. Biskup Romuald Kamiński podczas Mszy Świętej w katedrze w Ełku, której przewodniczył Biskup Ełcki Jerzy Mazur.

Była uroczysta asysta podczas Mszy Świętej i śpiew Ewangelii, byli obecni księża biskupi i kapłani - moderatorzy Seminarium, przyjechali też księża z różnych stron diecezji, a także ludzie zaangażowani w dzieło budowy i z Koła Przyjaciół Seminarium. Byli Ci, których ta budowa najbardziej dotyczy - alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku.

W homilii Ks Biskup wyjaśnił powód, dla którego powstają nowe budynki:Aby zrozumieć potrzebę budowy tych obiektów, które mają zastąpić w służbie poprzednie nie do końca spełniające swoje funkcje - zwróćmy uwagę na słowa wstępne do encykliki Fides et Ratio Jana Pawła II:"wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, a człowiek poznając Go i miłując mógł dotrzeć do pewnej prawdy o sobie." Kaplica i biblioteka są jak dwa uzupełniające się elementy służące jednemu celowi: poznać i umiłować Boga i człowieka.

Mówiąc o kamieniu węgielnym hierarcha zauważył, że w dawnych budowlach zapewniał on trwałośc i wytrzymałość, dźwigał na sobie i podtrzymywał całą budowlę - w związku z tym materiał, który ma spełniać taką funkcję powinien być starannie dobrany, powinien być umieszczony w najwłaściwszym fragmencie budowli. Apostołowie zostali nazwani fundamentem, ale kamieniem węgielnym został nazwany tylko Chrystus. To potwierdza nasze dotychczasowe refleksje na temat roli jaką spełnia kamień węgielny w podtrzymywaniu całej budowli.

Biskup pomocniczy przypomniał, że kaplica dla Seminarium jest miejscem najważniejszym.Tam dokonuje się przemiana z tego co ludzkie, światowe, w to co jest duchowe.Formacja przed Najświętszym Sakramentem to fundament i moc.Nie szczędźmy zatem czasu i środków i pracy, aby zabezpieczyć to wyjątkowe miejsce. Od ilości i jakości czasu tam spędzonego zależy owocność przyszłej kapłańskiej posługi - dodał Ks. Biskup Romuald Kamiński.

Biblioteka nie jest budowana tylko ze względu na potrzeby Seminarium Duchownego, ale także na potrzeby pobliskich uczelni i miasta i diecezji. W dziejach narodu biblioteki odegrały ważną rolę - mówił Biskup.

W kontekście współczesnego pomieszania postaw i wartości, Biskup mówił: nauka o Chrystusie jako fundamencie całej rzeczywistości staje się tak konieczna jak woda, czy światło.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystośći przeszli na plac budowy, gdzie został poświęcony i wmurowany kamień węgielny pod budowę kaplicy i biblioteki seminaryjnej. Poświęcenia dokonał ks,. Biksup Jerzy Mazur z inicjatywy którego od 4 sierpnia 2010 roku powstaje to dzieło. Ks. Biskup dziękował wszystkim ofiarodawcom oraz przełożonym seminaryjnym za wkład w budowę oraz troskę o formację przyszłych kapłanów.

Obecna biblioteka zawiera ponad 30 tysięcy woluminów, z jej księgozbiorów korzystają klerycy oraz studenci z innych uczelni.

śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Na ten temat

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie