Start > Wydarzenia > Kościół naszym domem - Hasło roku duszpasterskiego i spotkań księży

Kościół naszym domem - Hasło roku duszpasterskiego i spotkań księży

Piękna światynia na Wigrach/ fot. Marcin AksjonówW minionym tygodniu w różnych miastach naszej diecezji księża wraz z ks. Biskupem Jerzym Mazurem spotykali się na wspólnej modlitwie i refleksji nad realizacją hasła roku duszpasterskiego w Polsce : Kościół naszym domem. Hasło te będzie tematem refleksji i przedmiotem pracy w roku 2011/2012.

Podczas konferencji rejonowych dla kapłanów naszej diecezji w ostatnich dniach października ks. Jacek  Uchan, który jest dyrektorem Wydziału Duszpaterstwa Ogólnego naszej Kurii przedstawił program i założenia pracy duszpasterskiej w roku 2011/2012. Mówił m.in: I Niedzielą Adwentu rozpoczniemy nowy rok duszpasterski pod hasłem „Kościół naszym domem", który jest realizacją trzyletniego programu duszpasterskiego: „Kościół domem i szkołą komunii". Nowy rok duszpasterski ma przyczynić się do większego zaangażowania Świeckich w życie Kościoła, wspólnoty parafialnej oraz kształtować większą odpowiedzialność za Kościół.

Wśród celów tak zaproponowanego tematu autorzy propgramu wymieniają następujące: Okładka programu dzuspasterskiego na rok 2011/2012

- pomoc w zrozumieniu tajemnicy Kościoła,

- ukazanie komunii jako dzieła Ducha Świętego,

- umocnienie ducha ekumenizmu,

- pomoc w odkrywaniu własnego miejsca w Kościele,

- pogłębianie ducha zaangażowania i współodpowiedzialności za Kościół,

- odnawianie i budowanie struktur komunijnych.

Hasło Kościół naszym domem zawiera w sobie zaproszenie do patrzenia na Kościół w taki sposób, w jaki rodzina patrzy na swój dom. Podczas wspólnej dyskusji zauważono, że indywidualizm jest rzeczywiście ubóstwem, które prowadzi do izolacji, zerwania podstawowych więzi, ucieczki od świata i od Kościoła. Prelegent zauważył, że problem ten dotyka społeczeństwo ale też coraz bardziej kapłanów, którzy często tworzą ekskluzywną, hermetyczną grupę, do której nikt z zewnątrz nie ma dostępu.

Podsumowując spotkanie Biskup Jerzy Mazur zwrócił uwagę na potrzebę ożywienia w parafiach więzi pomiędzy kapłanami a wiernymi. Prosił też księży o to, by zadbać o dobre funkcjonowanie rad duszpasterskich, by nie były one fikcyjnym tworem ale rzeczywistym ciałem doradczym duszpasterzy.