Start > Wydarzenia > Biskup Jerzy Mazur: Co robią święci w niebie?

Biskup Jerzy Mazur: Co robią święci w niebie?

Jeden z pomników na ełckim cmentarzuO godzinie 12.00 na ełckim cmentarzu rozpoczęła się Msza Święta. Tam pośród grobów do serc modlących się ludzi dotarły słowa: Cieszymy się, że zbawionych jest wielu. Może wśród nich jest twój nieodżałowany ojciec, matka, dziadek, babcia, ktoś bliski z twojego środowiska, przyjaciel. Może jest tam twój mąż, żona, syn, córka.

Nasz biskup zaprosił wszystkich zebranych do duchowej pielgrzymki do miejsc, a właściwie stanów w jakich zmarły człowiek może się znaleźć po śmierci. Postawił pytanie, które stawia ludzka ciekawość: Co robią święci w niebie? Urzeczywistnia się w nich prawdziwe powołanie ludzkie, którym jest bycie chwałą majestatu Boga.

W homilii nie zabrakło też troski o tych, którzy sami sobie pomóc nie mogą, czekają jednak na naszą modlitwę i miłosierdzie – o osobach, które odbywają jeszcze pokutę w czyśćcu, one też są częścią Kościoła. Największym darem wdzięczności dla tych osób jest ofiarowanie w ich intencji Mszy Świętej. Dusze w czyśćcu cierpiące korzystają z owoców Mszy Świętej. Bądźmy obecni na tych Mszach świętych i przyjmujmy Komunię św. ofiarując ją za nich.

Rozmyślając o życiu po śmierci trzeba uświadomić także możliwość potępienia. Hierarcha powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego mówił o piekle jako o świadomym wyborze człowieka bycia poza wspólnotą z Bogiem.

W refleksji Biskupa było wiele wątków symbolicznych. Jednym z nich to krzyże stojące na grobach naszych zmarłych. To znak nadziei i miłości – mówił Ordynariusz. Krzyż jest zrośnięty z naszą ziemią, z naszą kulturą to znak naszej wiary. Dzisiaj przybywa nam wrogów krzyża. Są ludzie, którzy walczą z krzyżem. Chcą usunąć krzyż z przestrzeni publicznej. Chcą usunąć krzyż z Sali Sejmu. Pamiętajmy o jednym człowiek, który odrzuca krzyż będzie zawsze gardził drugim człowiekiem. To krzyż uczy nas jak miłować drugiego człowieka, jak żyć w prawdzie, jak przebaczać. Krzyż uczy nas pięknej miłości. Człowiek, który odrzuca krzyż odrzuca Boga, który oddał życie dla naszego zbawienia. Człowiek, który odrzuca krzyż odrzuca miłość i miłosierdzie. Człowiek, który odrzuca. krzyż odrzuca prawdę o zbawieniu. Taki człowiek będzie zawsze gardził drugim człowiekiem. Taki człowiek dziś chce usunąć krzyż z Sali Sejmu, jutro ze szkół i miejsc pracy a pojutrze pewnie wysunie postulat, aby usunąć krzyże z cmentarzy komunalnych, gdzie są chowani także niewierzący. Módlmy się i za tych ludzi wypraszając dla nich łaskę nawrócenia i módlmy się za tych ludzi, którzy ich popierają i wspierają, bo razem z nimi współdziałają. Niech pamiętają jak uczy historia Kościoła, że każdy krzyżoburca będzie musiał w końcu za Juliuszem Apostatą powtórzyć: „Galileae vicisti”