Start > Wydarzenia > Kaplica Jana Pawła II i krypta biskupów ełckich

Kaplica Jana Pawła II i krypta biskupów ełckich

http://elk.wm.pl/50161,Podziekuja-za-beatyfikacje.html9 października o godz. 12.15  zostanie poświęcony kamień węgielny pod kaplicę bł. Jana Pawła II wraz z kryptami biskupów ełckich.

Myśl budowy krypty przy naszej katedrze był już od początku powstania diecezji. Nasza katedra jest jedyną katedrą w Polsce, gdzie nie ma miejsca pochówków biskupów diecezjalnych. Nagła i niespodziewana śmierć ŚP. bp Edwarda uniemożliwiła powstanie krypt. Takim bodźcem rozpoczęcia budowy, był moment wyniesienia na ołtarze Ojca św. JPII.

Jak mówi Ks. Marek Janowski - proboszcz parafii katedralnej:"Mamy do spłacenia pewien dług, jako parafianie kościoła katedralnego, gdzie modlił się osobiście Jan Paweł II. Ojciec Święty przecież pielgrzymował do nas, tu do Ełku. Mamy teraz czas, aby zastanowić się, na czym polegała jego wyjątkowość i świętość. Dlatego pragniemy upamiętnić ten pontyfikat, tak ważny szczególnie nas Polaków, trwałym i zewnętrznym znakiem, jaki pozostanie ku pamięci przyszłych pokoleń. Tym upamiętniającym wotum jest kaplica przy naszej katedrze Jego pamięci."

Ks. bp Ordynariusz powziął myśl budowy i kaplicy i krypt. 23 marca parafia otrzymała pozwolenie na budowę, 8 maja został poświecony plac pod budowę, 14 lipca rozpoczęto prace budowlane. Do dnia dzisiejszego wykonano zabezpieczenie fundamentów katedry, krypty i podpiwniczenie całej kaplicy. Pod kaplicą będzie zakrystia i miejsce przechowywania szat liturgicznych. Kaplica bł. JPII- to kaplica światła z witrażami o takiej tematyce, zwieńczona krzyżem szklanym, przez które będzie przechodziło światło – symbolizujące, że jesteśmy zawsze oświetlani blaskiem Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Do dnia dzisiejszego wykonano blisko 30% prac budowlanych. Koszt 200 tys. zł.  Parafia Św. Wojciecha złożyła 35 tyś. zł resztę kosztów pokryła kuria biskupia.

Ks. Marek zwraca się  z prośbą do wszystkich, szczególnie do swoich parafian:"Zwracamy się z wielkim apelem do naszych parafian i ludzi wielkich serc o wsparcie materialne tego dzieła. Będzie to nasza kaplica szczególne miejsce osobistej modlitwy i dziękczynienia. Także zwrócimy się z prośba o pomoc do firm i indywidualnych sponsorów. Wiem, że przyszło prowadzić tę budowę w bardzo trudnych czasach, ale wspólnym wysiłkiem będziemy mogli to dzieło dokończyć, za rok jeśli wszystko dobrze pójdzie."

Podajemy numer konta

Budowa kaplicy Bank PKO