Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Wydarzenia > Kaplica Jana Pawła II i krypta biskupów ełckich

Kaplica Jana Pawła II i krypta biskupów ełckich

Wydarzenia

http://elk.wm.pl/50161,Podziekuja-za-beatyfikacje.html9 października o godz. 12.15  zostanie poświęcony kamień węgielny pod kaplicę bł. Jana Pawła II wraz z kryptami biskupów ełckich.

Myśl budowy krypty przy naszej katedrze był już od początku powstania diecezji. Nasza katedra jest jedyną katedrą w Polsce, gdzie nie ma miejsca pochówków biskupów diecezjalnych. Nagła i niespodziewana śmierć ŚP. bp Edwarda uniemożliwiła powstanie krypt. Takim bodźcem rozpoczęcia budowy, był moment wyniesienia na ołtarze Ojca św. JPII.

Jak mówi Ks. Marek Janowski - proboszcz parafii katedralnej:"Mamy do spłacenia pewien dług, jako parafianie kościoła katedralnego, gdzie modlił się osobiście Jan Paweł II. Ojciec Święty przecież pielgrzymował do nas, tu do Ełku. Mamy teraz czas, aby zastanowić się, na czym polegała jego wyjątkowość i świętość. Dlatego pragniemy upamiętnić ten pontyfikat, tak ważny szczególnie nas Polaków, trwałym i zewnętrznym znakiem, jaki pozostanie ku pamięci przyszłych pokoleń. Tym upamiętniającym wotum jest kaplica przy naszej katedrze Jego pamięci."

Ks. bp Ordynariusz powziął myśl budowy i kaplicy i krypt. 23 marca parafia otrzymała pozwolenie na budowę, 8 maja został poświecony plac pod budowę, 14 lipca rozpoczęto prace budowlane. Do dnia dzisiejszego wykonano zabezpieczenie fundamentów katedry, krypty i podpiwniczenie całej kaplicy. Pod kaplicą będzie zakrystia i miejsce przechowywania szat liturgicznych. Kaplica bł. JPII- to kaplica światła z witrażami o takiej tematyce, zwieńczona krzyżem szklanym, przez które będzie przechodziło światło – symbolizujące, że jesteśmy zawsze oświetlani blaskiem Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Do dnia dzisiejszego wykonano blisko 30% prac budowlanych. Koszt 200 tys. zł.  Parafia Św. Wojciecha złożyła 35 tyś. zł resztę kosztów pokryła kuria biskupia.

Ks. Marek zwraca się  z prośbą do wszystkich, szczególnie do swoich parafian:"Zwracamy się z wielkim apelem do naszych parafian i ludzi wielkich serc o wsparcie materialne tego dzieła. Będzie to nasza kaplica szczególne miejsce osobistej modlitwy i dziękczynienia. Także zwrócimy się z prośba o pomoc do firm i indywidualnych sponsorów. Wiem, że przyszło prowadzić tę budowę w bardzo trudnych czasach, ale wspólnym wysiłkiem będziemy mogli to dzieło dokończyć, za rok jeśli wszystko dobrze pójdzie."

Podajemy numer konta

Budowa kaplicy Bank PKO

konto nr 60 1020 4724 0000 3802 0029 7853

Kontakt

Ks. Marek Janowski

87 610 20 49

śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Na ten temat

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie