Start > Wydarzenia > 20 lat istnienia Parafii pw. Św. Jana Apostoła w Elku

20 lat istnienia Parafii pw. Św. Jana Apostoła w Elku

Procesja Eucharystyczna wokół powstającej świątyni W święto Matki Boskiej Bolesnej, parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku, uczciła rocznicę dwudziestolecia powstania parafii.

Bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, dekretem z 11 lutego 2011 r. ustanowił dzisiejsze święto uroczystością odpustową budującej się świątyni.

Festyn – świętowanie rozpoczął się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00. Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur.

„Ta świątynia jest owocem waszych modlitw, waszej pracy, waszej wiary.” – mówił podczas homilii bp Mazur.

Biskup przypomniał licznie zgromadzonym wiernym początki powstawania parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Wśród przybyłych gości był pierwszy proboszcz parafii ks. Ryszard Gwiazdowski. Obecny proboszcz ks. dr Jan Skorupski, podkreślił, że ta świątynia jest dumą i troską, teraźniejszością i przyszłością całej parafii.

Biskup wymieniając wszystkie wspólnoty działające przy parafii zauważył, że parafia staje się wspólnotą wspólnot. „Wspólnota parafialna od samego początku przygotowywała się do budowy tej świątyni. A w roku 2004, ta idea zaczęła przekształcać się w rzeczywistość i dzisiaj widzimy owoc waszej modlitwy, wyrzeczeń, ofiar, pracy. Aby mogło powstać takie dzieło potrzebny był wzrost waszej wiary. Takie trwałe dzieła budują ludzi wiary.” – wyjaśniał bp Mazur.

W  parafii jest żywy kult do Matki Bożej Bolesnej. Na prośbę parafian od 1993 r. w parafii ustanowiono każdy 15 dzień miesiąca, dniem nabożeństwa ku czci Matki Bożej Bolesnej. W 2005 r. parafia przeżywała peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej. „Dzisiejsza uroczystość jest odpowiedzią na nasze modlitwy.” – mówi parafianka.

Biskup przyznał medale św. Brunona „Pro meritis in evangelizatione”, wyróżnionym w dziele krzewienia wiary i budowy świątyni w tej parafii. Proboszcz, ks. Skorupski przyznał, że w parafii codziennie doświadcza ogromu dobroci i zatroskania o Kościół i najchętniej wyróżniłby wszystkich parafian. Jednak ze względu na ograniczenia, przyznano pięć medali, które symbolicznie wręczono liderom wspólnot. Wśród wyróżnionych byli harcerze.

Po Mszy św. przybyli goście i parafianie spotkali się na agapie. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież w piosence religijnej. Wszystkie wspólnoty włączyły się w przygotowanie festynu. Towarzyszyła rodzinna atmosfera.

Chociaż świątynia jest jeszcze nie poświęcona, w trakcie budowy, z rusztowaniami, ale nasza – prawdziwa. – mówią księża z parafii. Budowa rozpoczęła się w 2004 r. Świątynię zaprojektował inż. Andrzej Miklaszewski. Parafianie podkreślają, że ich księża budują parafię Słowem Bożym, ale i cegłą, bo często sami stają wraz z robotnikami do pracy.

Na festyn przygotowano album upamiętniający dwadzieścia lat parafii: „Pod płaszczem Maryi Matki Bolesnej”.  Dochód z zakupu albumu jak i okazjonalnych cegiełek jest przeznaczony na budowę świątyni.

Biskup Ełcki życzył parafii, aby już w 2013 r. Msza św. odpustowa, sprawowana była w wykończonej już świątyni.