Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Wydarzenia > 20 lat istnienia Parafii pw. Św. Jana Apostoła w Elku

20 lat istnienia Parafii pw. Św. Jana Apostoła w Elku

Wydarzenia

Procesja Eucharystyczna wokół powstającej świątyni W święto Matki Boskiej Bolesnej, parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku, uczciła rocznicę dwudziestolecia powstania parafii.

Bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, dekretem z 11 lutego 2011 r. ustanowił dzisiejsze święto uroczystością odpustową budującej się świątyni.

Festyn – świętowanie rozpoczął się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00. Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur.

„Ta świątynia jest owocem waszych modlitw, waszej pracy, waszej wiary.” – mówił podczas homilii bp Mazur.

Biskup przypomniał licznie zgromadzonym wiernym początki powstawania parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Wśród przybyłych gości był pierwszy proboszcz parafii ks. Ryszard Gwiazdowski. Obecny proboszcz ks. dr Jan Skorupski, podkreślił, że ta świątynia jest dumą i troską, teraźniejszością i przyszłością całej parafii. 

Biskup wymieniając wszystkie wspólnoty działające przy parafii zauważył, że parafia staje się wspólnotą wspólnot. „Wspólnota parafialna od samego początku przygotowywała się do budowy tej świątyni. A w roku 2004, ta idea zaczęła przekształcać się w rzeczywistość i dzisiaj widzimy owoc waszej modlitwy, wyrzeczeń, ofiar, pracy. Aby mogło powstać takie dzieło potrzebny był wzrost waszej wiary. Takie trwałe dzieła budują ludzi wiary.” – wyjaśniał bp Mazur.

W  parafii jest żywy kult do Matki Bożej Bolesnej. Na prośbę parafian od 1993 r. w parafii ustanowiono każdy 15 dzień miesiąca, dniem nabożeństwa ku czci Matki Bożej Bolesnej. W 2005 r. parafia przeżywała peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej. „Dzisiejsza uroczystość jest odpowiedzią na nasze modlitwy.” – mówi parafianka.

Biskup przyznał medale św. Brunona „Pro meritis in evangelizatione”, wyróżnionym w dziele krzewienia wiary i budowy świątyni w tej parafii. Proboszcz, ks. Skorupski przyznał, że w parafii codziennie doświadcza ogromu dobroci i zatroskania o Kościół i najchętniej wyróżniłby wszystkich parafian. Jednak ze względu na ograniczenia, przyznano pięć medali, które symbolicznie wręczono liderom wspólnot. Wśród wyróżnionych byli harcerze.

Po Mszy św. przybyli goście i parafianie spotkali się na agapie. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież w piosence religijnej. Wszystkie wspólnoty włączyły się w przygotowanie festynu. Towarzyszyła rodzinna atmosfera.

Chociaż świątynia jest jeszcze nie poświęcona, w trakcie budowy, z rusztowaniami, ale nasza – prawdziwa. – mówią księża z parafii. Budowa rozpoczęła się w 2004 r. Świątynię zaprojektował inż. Andrzej Miklaszewski. Parafianie podkreślają, że ich księża budują parafię Słowem Bożym, ale i cegłą, bo często sami stają wraz z robotnikami do pracy.

 Na festyn przygotowano album upamiętniający dwadzieścia lat parafii: „Pod płaszczem Maryi Matki Bolesnej”.  Dochód z zakupu albumu jak i okazjonalnych cegiełek jest przeznaczony na budowę świątyni.

Biskup Ełcki życzył parafii, aby już w 2013 r. Msza św. odpustowa, sprawowana była w wykończonej już świątyni.


śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Na ten temat

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie