Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start > Parafie > Parafie > Mikołajki - Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
Parafie Diecezji Ełckiej

Mikołajki - Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej


Kajki 27
11-730 Mikołajki
strona www
Telefon: (87) 421-60-76
Fax: (87) 421-60-76

Rys historyczny: Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1444. W Mikołajkach w połowie XV w. przy moście były dwie karczmy. Przywileje dla karczmarzy zostały odnowione w 1516 r.. Byli oni zobowiązani do transportu krzyżackich szat i żywności (każdy wozem dwukonnym) do Rynu i z powrotem. Kościół katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej przed II wojną światową stanowił własność ewangelików. Był to Ewangelicki Dom Ludowy, urządzano w nim wieczorki, przedstawienia, katechizowano dzieci. W czasie gdy biskupem Warmińskim był Bp Maksymilian Koller z funduszu św. Bonifacego, prawdopodobnie w roku 1933, na potrzeby wspólnoty katolickiej, zakupiono mały domek przy ul. Michała Kajki 27. W jednej części tego domu (obecnej plebanii) założono kaplicę, a w drugiej zamieszkała rodzina państwa Dankowskich, która opiekowała się kaplicą. Obok domu kościelnego zakupiono plac i zaczęto gromadzić materiał na budowę kościoła. Zrobiono plany architektoniczne, sporządzono projekt, który został zatwierdzony, lecz do budowy kościoła nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej. W roku 1948 została utworzona w Mikołajkach Mazurska Placówka Duszpasterska. Od września 1948 roku rozpoczęto przystosowanie zdewastowanego Domu Ludowego do potrzeb katolickiego kultu religijnego. W ciągu trzech miesięcy ukończono remont. Za zezwoleniem Kurii Biskupiej poświęcenia dokonał ks. Władysław Dudziak, proboszcz z Mrągowa. Powiększono kościół robiąc z mieszkania prywatnego prezbiterium.

Wyposażenie: Na głównej ścianie kościoła nad prezbiterium przedstawiona jest panoramiczna scena Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie z 1877 roku. Dla upamiętnienia IV pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny dobudowano do kościoła wieżę według projektu pana Jerzego Matłocha z Mikołajek i zawieszona w niej fundowane przez parafian dzwony: Ave Maria i Jan Paweł II. W 1994 roku na placu kościoła wybudowana została grota, w której umieszczono figurę Matki Bożej Różańcowej z Lourdes. W 2007 r. zostały wykonane nowe dębowe ołtarze boczne: Ołtarz Miłosierdzia Bożego i Ołtarz Matki Bożej.

Msze Święte: dni powszednie: 8.00, 18.00 (w okresie letnim 19.00), niedziela: 8.30, 10.00, 12.00, 18.00 (w okresie letnim 20.00)

Grupy parafialne: Odnowa w Duchu Świętym, Ministranci i Lektorzy, Wspólnoty Żywego Różańca, Parafialny Zespół Caritas, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Mali Pomocnicy Maryi, Szkolne Koło Caritas.

Odpusty: MB Różańcowej - 7 października

Księgi parafialne: od 1948

Plebania: Budynek jednorodzinny, zabytkowy, znajdujący się przy kościele. Pobudowana jest nowa plebania w stanie surowym.

Cmentarz: cmentarz komunalny w Mikołajkach.

Do parafii należą ulice: Kajki, Kowalska, Leśna, 3-go Maja, Mrągowska, Okrężna, pl. Kościelny, pl. Wolności, Spacerowa, Warszawska, (miejscowości): Dybowo, Kulinowo, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Stare Sady, Stawek, Zimowo


8:30
10:00
12:00
18:00
  
RSS Feeds

śdm

 

Dictionary

Szlak Papieski

Parafie w pobliżu

Znajdź parafie w pobliżu*Przybliżona odległość liczona w linii prostej

Wydarzenia

Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów Jesienne konferencje rejonowe dla kapłanów 19 października 2016, 10.59
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy 04 października 2016, 11.42
XVI Dzień Papieski XVI Dzień Papieski 04 października 2016, 08.26
Rocznica koronacji w Studzienicznej Rocznica koronacji w Studzienicznej 15 września 2016, 15.23

Losowe z galerii

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie