Start > Parafie > Parafie > Świętajno - Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Świętajno 16
19-411 Świętajno
Telefon: (87) 521-54-21

Rys historyczny: Do 1945 roku Świętajno i okoliczne miejscowości zamieszkiwała ludność wyznania ewangelicko-augsburskiego. Ludność wyznania rzymskokatolickiego stanowiła nieliczną grupę i korzystała z posługi księdza z parafii w Olecku. Kościół w Świętajnie został poświęcony najprawdopodobniej przez proboszcza parafii w Olecku, księdza Jana Tomaszewskiego w kwietniu 1946 roku. Dojeżdżał raz w tygodniu. Po wielu prośbach mieszkańców, utworzona została w Świętajnie samodzielna placówka duszpasterska. Obowiązki administratora zostały powierzone księdzu Feliksowi Mieszkisowi, który przybył tu 24 czerwca 1947 roku. Kanonicznie erygował parafię Biskup Warmiński Tomasz Wilczyński dekretem, który wszedł w życie 1 czerwca 1962 roku. W 1982 roku powstała kaplica filialna we Wronkach, którą poświęcił biskup Julian Wojtkowski w 1984 roku.

Wyposażenie: Obecny kościół w Świętajnie jest świadkiem życia pobożności katolików i ewangelików. Z dokumentów, jakie się zachowały, wynika, że na miejscu dzisiejszego kościoła, stały kiedyś kolejno dwa poprzednie. Obecnie istniejącą świątynię wzniesiono w latach 1802-1807. Fundamenty i ściany świątyni są wykonane z kamienia polnego na zaprawie gliniano-wapiennej. Pokryty jest dachówką. Nad ołtarzem głównym znajduje się oprawiony ramą obraz Matki Bożej Szkaplerznej – Patronki parafii. Na lewym ołtarzu bocznym umieszczona jest figura Matki Bożej. Na ołtarzu prawym bocznym umieszczona jest figura Serca Pana Jezusa. Ołtarz i ambona wykonane są z marmuru. Na ołtarzu widoczny jest motyw Pelikana, karmiącego pisklęta własną krwią. Ambonę zdobi postać gołębicy symbolizującej Ducha Świętego. W jednej z przybudówek kościelnych za ołtarzem przedpoborowym znajduje się zakrystia. Po obu stronach ścian świątyni znajdują się witraże okienne. W kościele znajdują się również dwunastogłosowe organy piszczałkowe, które pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. W 1995 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa suwalskiego, jako kościół bezstylowy.

Msze Święte: dni powszednie: 17.00, niedziele: 8.00, 10.00 (we Wronkach), 12.00

Grupy parafialne: Kongregacja Żywego Różańca, Chór parafialny, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Misyjne Dzieci, Parafialna Rada Duszpasterska, Rada Ekonomiczna, Schola Dziecięca, Parafialny Zespół Caritas

Odpusty: Matki Bożej Szkaplerznej – niedziela po 16 lipca

Księgi parafialne: od 1947 r., kronika parafialna od 1955 r.

Plebania: Budynek plebanii znajduje się tuż przy kościele. Murowany, kryty dachówką, w dobrym stanie

Cmentarz: Cmentarz parafialny został poświęcony w 1948 roku. Znajduje się w odległości około 400 metrów od kościoła. Ma powierzchnię około 2 hektarów. Ogrodzenie jest betonowe, z metalową bramą. W centrum znajduje się wielki dębowy krzyż na kamiennej podstawie

Z parafii pochodzą: Ks. Jan Pietrzyk, Ks. Wojciech Stokłosa, Ks. Andrzej Stokłosa, Ks. Tomasz Jagłowski, Ks. Marcin Ołów

Do parafii należą miejscowości: Chełchy, Dunajek, Giże, Giże PGR, Jurkowo, Kije, Krzywe, Orzechówek, Połom, Rogowszczyzna, Sulejki, Świętajno, Wronki, Zalesie

Kaplice: Filialna pw. Zesłania Ducha Świętego we Wronkach.