Start > Parafie > Parafie > Pawłówka - Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej

16-427 Nowa Pawłówka
strona www
Telefon: 501 621 985

www.pawlowka.esuwalki.plRys historyczny: Dnia 4 stycznia 1923 roku Ks. Biskup Romuald Jałbrzykowski, Biskup Pomocniczy Sejneński, erygował parafię Pawłówka, wydzieloną z parafii Przerośl i Jeleniewo. Z parceli majątku poziemiańskiego Sadowskiego, notarialnie przekazano parafii 12 ha gruntów na plebanię i budynki gospodarcze. Kościół został wybudowany w 1905 r. w Teolinie i przeniesiony w 1923 r. do Pawłówki.

Wyposażenie: Budynek drewniany na fundamentach z kamieni ociosanych. Świątynia zbudowana jest w stylu bazylikowym o trzech nawach. Ołtarz główny w stylu bizantyjskim (z pocz. XX w.). Ołtarz główny z obrazem Trójcy świętej sprawia wrażenie, że został przekomponowany, tzn. złożony z elementów, które pierwotnie stanowiły inną całość, np. ołtarz lub ikonostas (kościół został przerobiony z dawnej cerkwi, przeniesionej prawdopodobnie z częścią wyposażenia z Teolina w 1923 r. (informacje konserwatora zabytków). Ołtarz boczny po lewej stronie poświęcony jest Najświętszemu Sercu Jezusowemu, natomiast w ołtarzu po prawej stronie znajduje się figura MB Niepokalanej.

Msze Święte: dni powszednie: 17.00, niedziele: 8.00, 11.00

Grupy parafialne: Koła Żywego Różańca, Ministranci i Lektorzy.

Odpusty: Trójcy Przenajświętszej, MB Różańcowej - 7 października

Księgi parafialne: od 1923.

Plebania: Budynek murowany, z pomieszczeniem mieszkalnym dla proboszcza.

Cmentarz: Na terenie parafii są dwa cmentarze: stary parafialny oraz nowy komunalny.

Do parafii należą miejscowości: Bachanowo, Błaskowizna, Iwaniszki, Kruszki, Łanowicze Duże, Malesowizna, Morgi, Pawłówka Nowa, Pawłówka Stara, Śmieciuchówka