Start > Parafie > Parafie > Straduny - Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski

19-300 Straduny
strona www
Telefon: (87) 619-66-15

Rys historyczny: Kościół tutejszy pod wezwaniem św. Leonarda zbudowano w końcu XV wieku jako filialny, podległy parafii w Juchach. Do czasów Reformacji był katolicki. Parafię Straduny utworzono w 1554 r. Świątynia spłonęła 21 września 1736 roku podczas wielkiego pożaru wsi. Odbudowano ją wkrótce potem i wzbogacono wieżą kamienną. Na jej szczycie umieszczono blaszaną chorągiewkę z datą odbudowy – 1738. Po II wojnie światowej duszpasterstwo prowadzili tu Kanonicy Regularni Laterańscy, którzy przybyli do Ełku z Krakowa. Tutejszy kościół poświęcił ks. Józef Kącki CRL 3 maja 1946 r. nadając mu tytuł Matki Bożej Królowej Polski. Parafia Straduny została erygowana 15 maja 1971 roku przez bpa Józefa Drzazgę.

Wyposażenie: Wewnątrz kościoła znajdują się zabytkowe 22-głosowe organy z XVIII wieku, płyty nagrobne miejscowych rodów szlacheckich z XVI i XVII wieku oraz obraz Ukrzyżowanie wykazujący wpływy szkoły Albrechta Dürera. W nadstawie ołtarza głównego wisi obraz Matki Bożej.

Odpust: MB Królowej Polski - 3 maja

Księgi parafialne: od 1964 r.

Kaplice dojazdowe: Leśna kaplica dojazdowa w Malinówce pw. NMP Miłosierdzia w Ośrodku Wczasowym (czynna lipiec – sierpień)

Msze święte:

Dni powszednie: 7.20; 18.00