Start > Parafie > Parafie > Kolnica - Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe

Kolnica
16-300 Augustów
Telefon: (087) 644 91 02

Rys Historyczny: Samodzielny Ośrodek Duszpasterski w Kolnicy erygował w 1992r. Biskup Ełcki Wojciech Ziemba wraz z reorganizacją i nowym podziałem Diecezji w Polsce. Obszar Ośrodka został wydzielony z par. Studzieniczna oraz z par. Serca Jezusowego w Augustowie. W 1998r. tenże sam Biskup na prośbę mieszkańców utworzył parafię w Kolnicy i przyłączył do niej 5 rodzin z wioski Ponizie należącej do Ośrodka w Białobrzegach. Budowę Kościoła rozpoczęto w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku, zakończono ją konsekracją świątyni w 1986 przez ówczesnego biskupa Łomżyńskiego Juliusza Paeca. Kościół budował Ks. Mieczysław Gowłaszewski proboszcz ze Studzienicznej wg. projektu Andrzeja Chwaliboga.

Wyposażenie kościoła: murowany na planie ośmioboku, kryty blachą. W prezbiterium znajduje się kamienny ołtarz, duże tabernakulum z motywami eucharystycznymi, nad ołtarzem olbrzymi krzyż z figurą Jezusa. Po lewej stronie znajduje się kaplica - wnęka a w niej obraz Matki Bożej Częstochowskiej, z drugiej zaś strony obraz patrona kościoła i parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbe. W świątyni są 32 głosowe organy elektroniczne, sosnowe ławki, granitowo mosiężna chrzcielnica. We wnękach po bokach kościoła stoją konfesjonały. Ściany pomalowane są na biało, na których zawieszone są stacje drogi krzyżowej. Na wieży są dwa dzwony mniejszy i większy z ludwisarni z Węgrowa. Okna w kształcie wąskich a wysokich prostokątów w liczbie 8 do połowy posiadają witraże z kolorowego szkła bez motywów.

Grupy parafialne: Bielanki, Ministranci, Trzeci Zakon św. Franciszka Żywy Różaniec (8 gron)

Odpusty: 14 sierpnia - św. Maksymiliana Marii Kolbego (ipsa die)

Plebania: w przybudówkach wokół kościoła znajdują się pomieszczenia o różnorakim przeznaczeniu wśród nich pomieszczenie mieszkalne dla księdza. Zostało ono ocieplone z wewnątrz i założone olejowe ogrzewanie

Księgi parafialne: od 1992 r., również od tego roku kronika parafialna