Start > Parafie > Parafie > Rożyńsk Wielki - Parafia pw. Św. Szczepana

19-335 Prostki
strona www
Telefon: 87 425-82-14

RożyńskRys historyczny: Pierwszy kościół w Rożyńsku Wielkim powstał najprawdopodobniej ok. 1500 r., jeszcze za czasów krzyżackich: drewniany, kryty strzechą, poświęcony został św. Erazmowi. Kościół ten został rozebrany w 1984 r. z powodu złego stanu technicznego. Obecnie na placu przykościelnym znajduje się kamień upamiętniający to miejsce, gdzie stał ołtarz starego kościoła z napisem: Hier stand der Altar der alten Kirche. Groβ Rosinsko. 1589–1892. Wraz z zakończeniem działań wojennych II wojny światowej i przybyciem na te tereny ludności polskiej, głównie wyznania rzymskokatolickiego, poczyniono starania o utworzenie w Rożyńsku Wielkim parafii. Dopiero jednak w lutym 1958 r. Bp T. Wilczyński, Biskup Warmiński, zdecydował się utworzyć w Rożyńsku Wielkim samodzielny wikariat parafii w Drygałach. Głównym miejscem kultu jest kościół pw. św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim. Został on zbudowany w latach 1889-1892. Parafię erygował 15 sierpnia 1982 roku Ks. Biskup Jan Obłąk, Biskup Warmiński.

Odpusty: św. Szczepana - 26 grudnia, Wniebowstąpienie, Narodzenie NMP

Księgi parafialne: od 1958

Msze Święte:

8:00 (kaplica w Dybówku)
9:00 (kaplica w Kurzątkach)
----
Dni powszednie: 9:30 lub 18:00