Start > Parafie > Parafie > Okartowo - Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Okartowo - Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Okartowo 9
12-250 Orzysz
Telefon: 87 425-30-66

OkartowoRys historyczny: Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła datowane są na około 1500 rok w okresie panowania na tych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Świątynia wzniesiona przez Krzyżaków była pod wezwaniem Świętego Bartłomieja i stała na miejscu zniszczonego wcześniej przez Litwinów zamku krzyżackiego. Po 1530 roku w wyniku sekularyzacji Prus, kościół przeszedł w ręce ewangelików. W 1799 roku na fundamentach starego kościoła wzniesiono nowy kościół z kamienia polnego. Kościół miał trzy nawy o jednakowej wysokości, kryte płaskim drewnianym stropem. W wyniku działań wojennych podczas pierwszej wojny światowej kościół uległ silnemu zniszczeniu. Stopniowe zmniejszanie się na tych terenach liczby ludności o wyznaniu ewangelickim i niemożność utrzymania kościoła, który zaczął popadać w ruinę, to powody przekazania w końcówce lat 70-tych świątyni społeczności katolickiej. Parafię rzymskokatolicką pw. Niepokalanego Serca NMP erygował 5 listopada 1984 roku Ks. Biskup Jan Obłąk, Biskup Warmiński.

Odpust: Niepokalanego Serca NMP (sobota po Uroczystości Najśw. Serca Pana Jezusa)

Księgi parafialne: od 1984

Msze Święte:

10:00 (kaplica w Cierzpiętach)
----
Dni powszednie: 18:00