Start > Parafie > Parafie > Białobrzegi - Ośrodek duszpasterski pw. św. Siostry Faustyny

Białobrzegi - Ośrodek duszpasterski pw. św. Siostry Faustyny

Kolnica
16-311 Białobrzegi
Telefon: (*87) 644-91-02

Rys historyczny: Samodzielny Ośrodek Duszpasterski erygował 01.07.1995r. Biskup Ełcki Wojciech Ziemba. Obszar Ośrodka został wydzielony z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Do momentu powstania świątyni nabożeństwa odprawiane były w pobliskiej Szkole Podstawowej. W 1997r. rozpoczęto budowę świątyni. Pracami kierował aż do ich całkowitego zakończenia wraz z wyposażeniem wnętrza ks. Jacek Brzóska. Miało to miejsce w 1999r. Autorem projektu był Edmund Małachowski. W tym samym roku biskup Edward Samuel konsekrował świątynie.

Wyposażenie kościoła: murowany na palnie prostokąta z wieżą pokrytą blachą. W prezbiterium znajduje się kamienny ołtarz oraz atrapa nastawy ołtarza namalowana na ścianie przez p. Marka Karpa. W centrum znajduje się dużych rozmiarów obraz Miłosiernego Jezusa autorstwa tegoż samego artysty. Po bokach obrazu podobizny św. Wojciecha i Brunona patronów diecezji, poniżej zaś herby - Papieski i biskupa Edwarda Samsela konsekratora świątyni. Pod obrazem Miłosiernego Jezusa umiejscowione jest tabernakulum z motywami eucharystycznymi „Chleb Życia". Po lewej i prawej stronie ołtarze boczne patronki kościoła i parafii św. Faustyny oraz Matki Bożej Częstochowskiej. W świątyni są 32 głosowe organy elektroniczne, sosnowe ławki, granitowa chrzcielnica. Ściany pomalowane na biało, na których zawieszone są stacje drogi krzyżowej. Na wieży jest duży dzwon z ludwisarni z Węgrowa. Wnętrze świątyni oświetla 12 prostokątnych okien zakończonych z góry półkolem z motywem krzyża w środku.

Grupy parafialne: Ministranci, Żywy Różaniec 5 gron.

Odpust: 5 października - św. Faustyny Kowalskiej (ipsa die)

Księgi parafialne: od 1995 r., również od tego samego roku prowadzona jest kronika par.

Przedszkola i szkoły: Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego.

Z parafii pochodzą: Ks. Józef Kruczyński, Ks. Marcin Nowik, Ks. Dariusz Zalewski, S. Jadwiga Zarzecka, S. Hanna Fronckiewicz.

Do ośrodka należą miejscowości: Białobrzegi, Gliniski, Obuchowizna, Osowy Grąd, Ponizie, Świderek.