Start > Parafie > Parafie > Kumielsk - Parafia pw. Narodzenia NMP

Kumielsk 1
12-230 Biała Piska
Telefon: 87 423-98-08

KumielskRys historyczny: Metryka miejscowości Kumielsk i innych należących do parafii sięga XV/XVI wieku. Parafia powstała tu na pewno w drugiej połowie XV wieku, aczkolwiek najstarsza wzmianka o niej pochodzi dopiero z pierwszych lat XVI wieku. W czasie reformacji w parafii Kumielsk zaprowadzono wyznanie ewangelickie. Pierwotny, drewniany kościół spalił się w 1720 roku. Odbudowany, znów ucierpiał w skutek pożaru w roku 1849. Jeszcze tego samego roku ponownie go odbudowano, wieżę zaś wzniesiono w 1874 roku. Po II wojnie światowej w 1945 roku kościół ten przejęła ludność katolicka. Regularne duszpasterstwo w Kumielsku prowadzone jest od 1957 roku. Parafia została tu utworzono kanonicznie w 1962 roku.

Odpust: Narodzenia NMP - 8 września

Księgi parafialne: od 1957

Msze Święte:

11:00 (kaplica w Rakowie)
----
Dni powszednie: 17:00