Start > Parafie > Parafie > Miłki - Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski

Giżycka 47
11-513 Miłki
strona www

MiłkiRys historyczny: Kościół w Miłkach jest najstarszym z zachowanych kościołów na Mazurach. Wzniesiono go w stylu gotyckim pod koniec XV w. jako budowlę na planie prostokąta z kruchtą po stronie południowej i zakrystią po stronie wschodniej. Wewnątrz podzielono kościół drewnianymi filarami na trzy nawy. Prezbiterium i nawę główną wieńczy sklepienie kolebkowe, zaś nawy boczne sklepienie półkolebkowe. W pierwszym okresie swego istnienia, kościół był użytkowany przez parafię katolicką. Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego w 1525 r. przejęła go gmina ewangelicka. Z tego okresu zachowało się jedynie ośmioboczne prezbiterium. W 1656 r. kościół został spalony przez Litwinów bądź Polaków powszechnie branych za Tatarów. Odbudowa trwała trzynaście lat, jednak już dwa lata po pożarze, w 1658 kościół otrzymał dzwon. Prawdopodobnie wówczas, podczas odbudowy, do bryły kościoła dobudowano wieżę. Chorągiewka na jej zwieńczeniu nosi datę 1669 r.

Odpusty: MB Królowej Polski - 3 maja, MB Anielskiej - 2 sierpnia

Księgi parafialne: od 1948

Msze Święte:

10:00 (kaplica w Rudzie)
14:15 (kaplica w Marcinowej Woli)
----
Dni powszednie: 17:00