Start > Parafie > Parafie > Radzieje - Parafia pw. Chrystusa Króla

Węgorzewska 17
11-600 Radzieje
Telefon: (87) 427-70-37

Rys historyczny: Wieś Radzieje powstała w XV w. na mocy dekretu lokacyjnego z dn. 7 września 1437 r. Kościół w Radziejach przed reformacją był pw. św. Mikołaja i należał do archiprezbiteratu w Reszlu. Na miejscu pierwotnego, zrujnowanego kościoła nowy kościół wybudowany został w Radziejach w roku 1673 dzięki finansowemu wsparciu Ahasvera von Lehndorffa. Przywilejem Fryderyka Wilhelma z 4 listopada 1683 r. Ahasver von Lehndorff uzyskał dziedziczne prawo patronackie nad kościołem w Radziejach. Obecny kościół wybudowali ewangelicy w 1827 r. Po II wojnie światowej świątynia przeszła na rzecz wspólnoty katolickiej. Parafię erygował w 1962 r. Ks. Bp Tomasz Wilczyński, Biskup w Olsztynie.

Wyposażenie: Świątynia zbudowana na planie foremnego ośmioboku z cegły, kamieni polnych oraz materiałów z ruin XV wiecznych pozostałości po dawnym kościele. Ostrosłupowy dach pokryty dachówką zakończony jest latarnią. Projektantem kościoła miał być następca tronu Fryderyk Wilhelm IV. W centralnej części kościoła znajduje się naturalnej wielkości figura Chrystusa na krzyżu, wykonana z polichromowanego betonu. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej połowy XVII w.: Pojmanie Chrystusa i Chrystus przed Piłatem. Z tego okresu jest również barokowy anioł chrzcielny, amorek i figury ewangelistów.

Msze Święte: dni powszednie: 7.30 (pn.-śr.) 18.00 (czw.-sb.), niedziele: 8.00, 12.00.

Grupy parafialne: Żywy Różaniec, ministranci i lektorzy

Odpust: Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Księgi parafialne: od 1957 r.

Plebania: Budynek murowany z 1907 r.

Cmentarz: Cmentarz komunalny w Radziejach

Do parafii należą miejscowości: Dłużec, Jerzykowo, Kamień Duży, Kamionek Wielki, Łababy, Mazany, Pilwa, Pniewo, Radzieje, Róże, Suchodoły, Stawiska, Sztynort Duży, Sztynort Mały, Tarławki