Start > Parafie > Karolin - Parafia pw. Świętej Rodziny

Karolin 31
16-506 Giby
Telefon: 87 516-54-07

Karolin2Rys historyczny: Około 1796 r. w puszczy założono folwark Karolin. Po powstaniu listopadowym w 1830 r. Rosja chciała wykorzystać obecnych w tych okolicach filiponów do celów rusyfikacji, chociaż należeli oni do sekty zwalczanej przez cerkiew prawosławną i carów. Jedynie część filiponów przeszła do jednowierców – odłamu staroobrzędowców, którzy zachowując swoje obrzędy zgodzili się na ustanowienie duchownego prawosławnego. W 1842 r. otrzymali oni od rządu folwark Karolin i założyli wieś Pokrowsk. Później jednowiercy ze wsi Pokrowsk i Aleksandrowo przeszli całkowicie do kościoła prawosławnego. Pokrowsk był ich parafią, zaś parafią staroobrzędowców pobliski Pogorzelec. W 1846 r. rozpoczęto, a 5 lat później zakończono, budowę cerkwi pod wezwaniem Przenajświętszej Bogurodzicy Pokrowskiej (Opiekunki). W 1851 r. w Karolinie (Pokrowsku) zamieszkało około 10 zakonnic prawosławnych, które przebywały tutaj do 1902 r. Prawosławni i staroobrzędowcy w 1941 r. przenieśli się na Litwę. Katolikom z tego terenu, należącym przedtem do parafii Krasnopol, w 1921 roku utworzono parafię w Karolinie. W 1918 r. Rząd Polski przekazał świątynię katolikom, którzy w 1930 r. dobudowali wieżę i chór muzyczny i usunęli 8 kopuł.

Odpusty: Św. Rodziny (I niedziela po Bożym Narodzeniu), św. Jana Chrzciciela (niedziela po 24 czerwca), Narodzenia NMP (niedziela po 8 września)

Księgi parafialne: od 1922 r., kronika parafialna od 2007 r.

Msze Święte:

10:30 (kaplica w Głębokim Brodzie)
----
Dni powszednie: 9:00 lub 17:00