Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start

Maturzyści z diecezji ełckiej u Pani Jasnogórskiej

Wyróżnione

maturzyściOkoło tysiąca maturzystów z diecezji ełckiej pielgrzymowało na Jasną Górę. Nocne czuwanie modlitewne z 14 na 15 października oraz Msza św. o 23.00 w Bazylice pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura były centralnym punktem programu XXV Pielgrzymki Młodzieży Diecezji Ełckiej.

maturzyści z Suwałk - III LOBiskup ełcki Jerzy Mazur, który towarzyszył pielgrzymującej na Jasną Górę młodzieży maturalnej, w homilii zachęcał: - W tym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia rzućcie się jak Maryja w otwarte ramiona Ojca miłosiernego i wołajcie: Ojcze nasz…bądź wola Twoja. On pragnie obdarzyć nas swoim miłosierdziem w sakramencie pokuty. Skorzystaj. Oczyść serce, a w miłosierdziu znajdziesz pokój, radość i nadzieję. Dzisiaj, tutaj w Domu Matki zawierzcie się Jej w opiekę. Wejdźcie pod płaszcz Maryi, tam szatan nie ma   dostępu. Idźcie zawsze do Chrystusa jak Maryja. Idźcie na adorację i mówcie Mu o wszystkim. Jezus zawsze was wysłucha.

Bp Mazur wzywał maturzystów, by stawali się nadzieją przyszłości i jednocześnie zadał im pytanie: co naprawdę należy czynić, by być tą nadzieją? W odpowiedzi posłużył się słowami Papieża Franciszka: - Trzeba zejść z kanapy, wejść w dobre buty i spełnić dwa warunki. Tymi warunkami są: pamięć i odwaga – mówił hierarcha. – Pamięć o swoim narodzie, pamięć o swojej rodzinie, pamięć o całej mojej historii – dodał. Aby tak czynić, potrzebna jest odwaga. Nią odznaczali się święci i błogosławieni. Biskup ełcki podał przykład heroicznej odwagi, która była wyznacznikiem życia bł. Karoliny Kózkówny: - Dała odważne świadectwo życia przez śmierć. Ona tę siłę i odwagę czerpała z modlitwy, eucharystii, Pisma Świętego. Być odważnym, znaczy nie wstydzić się Chrystusa. Iść za Nim. Trwać.

Biskup ełcki nawiązał również do 1050 rocznicy chrztu Polski. Podkreślił rangę tego wydarzenia i skutki dla każdego z nas: - Gdyby nie było Chrztu Polski, mogłoby nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej historii oraz kultury. Bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka – wyjaśniał młodym bp Mazur. Nie zabrakło również słów hierarchy skierowanych do tych, którzy pragną pójść drogą Chrystusa w kapłaństwie i w małżeństwie. – Miejcie odwagę powiedzieć „tak” Chrystusowi. On powołuje cię do wspanialej służby i zawsze będzie przy tobie. Jezus powołuje was nie tylko do kapłaństwa, życia konsekrowanego. Jezus powołuje was do małżeństwa, małżeństwa sakramentalnego.

Suwałki - maturzyściW tym roku gościem spotkania z młodzieżą był ks. Mirosław Maliński z duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu. Podjął temat o życiu i sekretnej miłości. - Być kochanym bezwarunkowo i za darmo przez rodziców, chłopaka, dziewczynę, męża, żonę, Pana Boga! - to najgłębsza tęsknota serca każdego człowieka na ziemi i to decyduje o powodzeniu całego życia– mówił ks. Mirosław.

Młodzież podczas pielgrzymki miała też czas na zwiedzanie Jasnej Góry. Opiekunowie zauważyli też, że bardzo licznie przystąpili do spowiedzi, uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich oraz modlitwie różańcowej. Maturzyści wzięli również udział w Apelu Jasnogórskim, prowadzonym przez Biskupa ełckiego.

Pielgrzymka zakończyła się nocnym czuwaniem w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Ks. KZ

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie