Dzień Dziecka Utraconego w Ełku

Wyróżnione

bp KamińskiŚmierć dziecka - bez względu na przyczynę czy jego wiek - jest wydarzeniem, które zostawia na osieroconych rodzicach ślad na całe życie. Październik jest miesiącem pamięci o ich zmarłych dzieciach. Od 2004 roku, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Idea Dnia Dziecka Utraconego jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka.

11 października Mszą świętą w parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku, pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, rozpoczęły się obchody Dnia Dziecka Utraconego w Ełku.

Uroczyata koncelebra- W tym roku te obchody w naszym mieście mają wymiar wyjątkowy, ponieważ uczestniczymy w pogrzebie dzieci utraconych z naszego miejskiego szpitala. To pierwszy tak uroczysty pogrzeb w naszym mieście, dlatego chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że te wspólne pogrzeby dzieci nienarodzonych są możliwe w naszym mieście, że mamy grób dziecka nienarodzonego – mówił we wstępie ks. Paweł Tober, diecezjalny duszpasterz rodzin. Zachęcał także do modlitwy szczególnie za tych, którzy doświadczyli utraty dziecka i cierpią z tego powodu.

Kondukt pogrzebowyBp. Romuald w homilii podkreślił fakt, iż wzrasta w społeczeństwie świadomość dotycząca dzieci utraconych -To jest szczególny czas, szczególny dzień, kiedy gromadzimy się aby rozważać niełatwe sprawy, ale możliwe do zrozumienia. Przychodzimy tutaj, aby się umocnić w wierze i żeby to co jest trudne po ludzku nie przesłoniło nam rzeczywistości, do której zostaliśmy powołani. Bogu niech będą dzięki, że doczekaliśmy takiego spojrzenia na rzeczywistość dziecka utraconego, że możemy przeżywać to w zupełnie innych okolicznościach i to zaczyna być normą w rzeczywistości naszej ojczyzny a także naszej diecezji. - mówił biskup.

Grób  Dzieci UtraconychHierarcha skierował także słowa pocieszenia do rodziców dzieci utraconych przybyłych na tę uroczystość: - Rodzice kochani, najbliżsi tych, których odprowadzamy na miejsce wiecznego spoczynku mimo szczupłości drogi doczesnej. Nasze życie, choćby było tutaj najdłuższe, chwilą jest w stosunku do wieczności i będziemy z nimi w radościach Królestwa Bożego. Niech ta rozłąka nie zaćmi tej radości, którą powinniśmy czerpać z Pana naszego Jezusa Zbawiciela. Nie wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć. Zostawmy to wszystko co przeżywamy Jezusowi jako Panu Życia. Dbajmy o świętość a wszystko inne będzie nam dodane. To o co powinniśmy autentycznie zawalczyć, to jest to abyśmy się każdego dnia stawali prawdziwie dziećmi bożymi.

DSC05597Symbolicznym aktem dokonywanym tego dnia są też pochówki dzieci utraconych. Po Mszy świętej uroczystości przeniosły się na Cmentarz Komunalny w Ełku, gdzie znajduje się zbiorowy Grób Dzieci Utraconych. Urna z prochami czworga dzieci została złożona w zbiorowej mogile na tutejszym cmentarzu.

Grób Dzieci UtraconychZbiorowe pochówki organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta z 2014 roku, w Ełku pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu mogą odbywać się dwa razy w roku. W całości są finansowane z budżetu miasta.

Renata Różańska