Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych

Wyróżnione

Podczas EucharystiiW drugą sobotę października odbyło się XVII Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych. Mszy św. w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej przewodniczył bp Jerzy Mazur. Zwracając się do artystów i dziennikarzy przypomniał słowa Franza Kafki, że „ten, kto zachowuje zdolność widzenia piękna, nigdy się nie starzeje". „Niech to spotkanie nas odmłodzi i rozbudzi zdolność dostrzegania piękna w drugim człowieku i świecie nas otaczającym" - życzył bp Mazur.

Szczególnie Bogu polecamy środowiska twórcze W homilii biskup podkreślał rolę wiary w życiu i twórczości artystów. „W świetle wiary poznajemy Boga, poznajemy prawdę, poznajemy drogę, która prowadzi do nieba. W świetle wiary szukamy piękna i tworzymy piękno. Kto wierzy w Boga ten wie, że piękno jest prawdą, a prawda jest pięknem. Dlatego też twórca powinien być człowiekiem mocnej wiary" – wyjaśniał.

Życząc twórcom wiary bp Mazur przypomniał, że wiara składa się z dwóch elementów: odwagi – do sięgania po rzeczy nieprawdopodobne oraz Chór pokory, pamiętającej o tym, że wszystko zależy od Boga. Wspomniał Paulinę Nori, która wyznała: „Dla mnie jedyną sztuką jest wiara, a Chrystus moją poezją". Wchodźcie w obszary działalności twórczej, by dzieła przez was tworzone stawały się okazją do zachwytu odbiorcy. Niech piękno i sztuka staną się formą wyrażania waszej wiary i doznań duchowych" - mówił bp Mazur.

Po uroczystej Eucharystii spotkanie przeniosło się do M-GOK w Białej Piskiej, gdzie uczestnicy po prezentacji chóru „Vino do cori" pod dyrekcją Artystyczne wykonanie Katarzyny Chudzik -  BazydłoSławomira Krupki byli świadkami historycznego wydarzenia dla gminnej społeczności. Nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Bała Piska a Gminą Reńska Wieś w woj. opolskiego. W dalszej części artystycznej zaprezentowała się sopranistka, Katarzyna Chudzik – Bazydło z udziałem instrumentalnym Marka i Patryka Piotrowskich. Radosny nastrój wprowadzili pensjonariusze PŚDS „BETEL" w Białej Piskiej przedstawiając humorystyczną opowieść z bohaterką "Kierowniczką Agą".

Młodzieżowym akcentem była prezentacja harcerzy z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Ex „Bi- Pi", którzy dali świadectwo ze swojej służby Bogu i ojczyźnie. Artystycznym wystąpieniom towarzyszyły wystawy rękodzieła artystycznego oraz pokaz tkactwa. Dopełnieniem pokazów i altwystąpień była projekcja filmu „Biała Piska – moja mała ojczyzna". Młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II przygotowała montaż oparty o wczesną poezję Karola Wojtyły.

Wyjątkowi GościeObiad mazurski z tortem na deser był miłym przerywnikiem spotkania twórców. W restauracji „Wrzos" odbył się koncert Piotra Selima, który w asyście Hanny Lewandowskiej wprowadzili uczestników w poetyckie zamyślenia. W tym roku prezentowali się znani poeci w środowisku twórczym diecezji ełckiej. Dopełnieniem spotkania była prezentacja nowości literackich: „Tamto" Janiny Osewskiej oraz „Chińska porcelana" ks. Jerzego Sikory. Autorzy odczytali kilka wybranych przez siebie utworów. W takim niedopowiedzeniu i z nadzieją na kolejne diecezjalne spotkanie ks. Jerzy Sikora, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych wyraził wdzięczność organizatorom tego wydarzenia oraz wszystkimpoetyckie prezentacje uczestnikom.