Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start

Dziękczynienie za I Soboty Miesiąca w Parafii św. Tomasza w Ełku

Wyróżnione

31 października 2016r w parafii Św. Tomasza Apostoła w Ełku był rekolekcyjnym dniem dziękczynno-wynagradzającym za wszelkie łaski jakich doznali wierni przez posługę i uczestnictwo w dziele I sobót miesiąca. Pierwsze soboty miesiąca są mocno związane z MB Fatimską. Dzieło wynagrodzenia Jezusowi Chrystusowi za obelgi przeciw NMP, połączone z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała zostało zainicjowane w parafii w październiku 1996r przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym i trwa do dnia dzisiejszego.

2Już od godzin rannych w kaplicy zaczęli gromadzić się wierni nie tylko z terenu parafii ale także z całej diecezji, by w ten sposób podziękować Maryi za otrzymane łaski i opiekę. Tematem przewodnim tego dnia rekolekcyjnego były słowa: Jestem, Pamiętam, Czuwam. Pielgrzymów powitał diecezjalny egzorcysta i proboszcz parafii ks. Jarosław Dąbrowski. W konferencji zwrócił uwagę na to abyśmy pamiętali, że to co robimy w codziennym życiu, każda nasza myśl, nasze serce były zjednoczone z Bogiem i aby nasze życie było modlitewnym czuwaniem. - Jesteśmy wezwani po to, aby ćwiczyć naszą pamięć o Bogu, dziękować za to, że to On działa w naszym życiu. Jesteśmy po to aby być z Bogiem – mówił.

W trakcie czuwania modlitewnego odmawiany był różaniec, przeplatany świadectwami osób, które w szczególny sposób doświadczyły łaski i opieki Maryi oraz modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. - Oddałam swoje życie w ręce Maryi. I od tamtej pory Matka Boża w tym znaku fatimskim jest mi bardzo bliska. Zaczęłam zupełnie inaczej funkcjonować, inaczej żyć. Ciemność, z którą się zmagałam została przemieniona na coś innego. Dla mnie 20 lat tych sobót jest odzwierciedleniem, że Bóg jest, Bóg żyje i że Bóg jest wierny. Każda pierwsza sobota jest dla mnie takim dniem rekolekcji - mówiła p. Jolanta. Była także możliwość skorzystanie z indywidualnej modlitwy wstawienniczej.

5Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.We wstępie homilii Biskup mówił:  - 20 lat tego rodzaju spotkań, modlitwy, dojrzewania do wielkich rzeczy to wielka łaska. Spotykanie się tutaj, w tej świątyni można porównać do rozsadnika, bo gdybyśmy naszej wiary, naszych przeżyć nie przenieśli za próg tej świątyni, nie podzielili się tym, to nie tylko nie byłoby zwycięstwa, ale byłaby to swoista porażka, albowiem nie uczynilibyśmy nic z tego o co prosił Jezus. Hierarcha zwrócił uwagę, że istotą każdej uroczystości, czy jubileuszu jest refleksja nad Słowem Bożym. To na nim najpierw mamy się zatrzymać, bo Bóg jest łaskawy dla tych, którzy chcą go słuchać, a działanie nasze wtedy jest owocne, kiedy spocznie na nim Boże błogosławieństwo.

1Nawiązując do uroczystości pasterz ełcki porównał Maryję do twierdzy o 5 bokach, do której prowadzi 5 bram: - Niepokalane Poczęcie; Dziewictwo Maryi; Boża Rodzicielka; Niepokalana Matka; Wszystkie wizerunki jakie można spotkać na świecie. Przez te bramy bezpiecznie wchodzimy, aby znaleźć schronienie, ale te 5 bram, te 5 imion Maryi bez przerwy szturmuje nieprzyjaciel. Nasze zadanie jest dwojakie: z jednej strony, trzeba te imiona umacniać aby te bramy miały swoją moc, a z drugiej strony bez przerwy reperować to co zostało nadwątlone. To jest właśnie ten element przebłagania, dlatego, że występek przeciwko Matce Najświętszej obraża Ją i robi spustoszenie jej dzieciom. Widzimy zatem, jakie wielkie rzeczy dokonują się podczas tej modlitwy przebłagalnej, o jak wielkie rzeczy chodzi, bo w istocie jest to walka o Królestwo Boże, o to abyśmy byli z Chrystusem - wyjaśniał biskup Kamiński.

6Na zakończenie pasterz zachęcał wszystkich do świadomego przeżywania pierwszych sobót: - Nie żałujmy zatem naszego wkładu w dzieło pierwszych sobót miesiąca. Jezus zwraca uwagę żebyśmy czynili to bardzo pobożnie, z wielkim taktem. Tu nie chodzi o „zaliczanie” pierwszych sobót. Zatem rzecz ważna: czy zdajemy sobie sprawę jak ważną cząstkę naszej pobożności, naszej wiary dał nam Jezus Chrystus przez świadome przeżywanie pierwszych sobót? Spróbujmy dobrze to zagospodarować.

Po Mszy św. pielgrzymi zostali zaproszeni przez i proboszcza parafii ks. Jarosław Dąbrowskina wspólna agapę.

Ks. KZ, Renata Różańska

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie