Dziękczynienie za plony w diecezji ełckiej

Wyróżnione

doz 1W Raczkach niedaleko Suwałk zakończyły się uroczystości dożynkowe diecezji ełckiej.
Z tej okazji Mszy Świętej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur wraz z biskupem pomocniczym Romualdem Kamińskim i wieloma kapłanami.

doz 2- Dziękujmy dziś Bogu za opiekę, troskę, że doprowadził nas do czasu żniw. Dziękujemy Bogu za plony, za Jego ogromną łaskawość dla nas wszystkich – mówił bp Mazur do blisko półtoratysięcznej rzeszy wiernych. Zachęcał do radości dziękczynienia za plony. - O tej radości mówią nam przepiękne wieńce dożynkowe, ale przede wszystkim nasze pełne wdzięczności serca oraz bochen chleba przyniesiony przez starostów dożynek.

doz 4W kazaniu biskupa ełckiego nie zabrakło też odniesień do aktualnych, bieżących wydarzeń w Kościele w Polsce. – W tym roku, dziękujemy Bogu za dar wiary, miłości i miłosierdzia przyniesione na nasze ziemie przez Kościół. Kościół 1050 lat temu przyniósł nam Chrystusa. Trwamy w dziękczynieniu za Chrzest Mieszka I, Chrzest Polski. Od tego czasu Bóg podąża z naszym narodem. Dajmy Mu swoją dłoń i pozwólmy Mu się prowadzić. Słuchajmy Jego głosu i zawierzajmy Mu swoje życie, swoją pracę na roli, którą wykonujecie – apelował hierarcha.

doz 5Biskup Mazur, w Roku Miłosierdzia, zebranym zadał pytanie: - Czy można być chrześcijaninem i nie być miłosiernym? I odpowiedział: - Nie. Chrześcijanin musi być miłosierny, ponieważ jest to istotą Ewangelii. Matka Kościół uczy nas dawania jedzenia i picia głodnym i spragnionym, uczy nas przyodziewania nagich. Czyni to poprzez przykład wielu świętych, poprzez matki i ojców, którzy uczą swoje dzieci jak pomagać innym.

doz 6Hierarcha w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na szczególną grupę ludzi, którzy żyją razem, ale nie błogosławią swego związku, którzy żyją na próbą i w grzechu, którzy nie mogą przystąpić do sakramentu pokuty, zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu, nie mogą przyjąć Komunii św. – Chcę do was z jednej strony zaapelować zlikwidujcie wszelkie przeszkody, by zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu i przyjąć Chrystusa w Komunii św. A z drugiej strony zapewnić, że Jezus, którego przyjmujecie w sakramencie Eucharystii, jest Bogiem żywym, który daje moc, daje zbawienie – mówił bp Mazur.

doz 7Bp Mazur przypomniał szacownemu audytorium o korzyściach jakie płyną z rządowego programu „Rodzina 500 plus” dla polskiej, wielodzietnej rodziny. Zauważył osoby starsze, które zyskają prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ministra zdrowia jak również zaapelował do składania podpisów w sprawie odzyskania niedzieli dla relacji i więzów rodzinnych i społecznych, o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę.

doz 8Na dożynki diecezjalne do Raczek przybyły 42 delegacje z wieńcami, przedstawiciele około 70 parafii. – Przyjechałam z mężem z pobliskiej Janówki. Jest to dla nas wspaniały czas dziękczynienia za plony, za chleb. Zdajemy sobie sprawę, że bez Boga nic nie możemy. On w swojej mocy i sile zawsze jest nam przychylny i łaskawy w naszych gospodarczych poczynaniach. Radujemy się dziś naszym świętem i prosimy o błogosławieństwo Boga na przyszły rok mówi Pani Aniela.

Dożynki diecezji ełckiej zostały zorganizowane już po raz jedenasty. W przyszłym roku gospodarzami rolniczego święta będą parafia i gmina Pozezdrze.

ks. KZ