Uroczystość rekoronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Kaletniku

Wyróżnione

Kaletnik 1W ubiegłą niedzielę 4 września 2016 roku w parafii pw. Ducha Świętego miała miejsce rekoronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Kaletniku. Ponownej koronacji wizerunku Matki Bożej dokonał ks. Biskup Romuald Kamiński – biskup pomocniczy ełcki, w asyście zgromadzonych kapłanów dekanatu św. Benedykta i Romualda w Suwałkach oraz licznie przybyłych na te uroczystość wiernych parafii i pielgrzymów z okolicznych miejscowości. Tradycyjnie w uroczystości wzięli udział pielgrzymi, którzy przybyli już po raz ósmy w pielgrzymce pieszej z Suwałk z parafii św. Aleksandra i św. Kazimierza do Pani Pocieszenia.

Kaletnik 2Pierwsza koronacja obrazu odbyła się 130 lat temu - 2 września 1886 roku. Koronacji tej dokonał biskup diecezji augustowskiej, zwanej sejneńską, ks. biskup Piotr Paweł Wierzbowski. Oryginalne korony zaginęły w czasie działań wojennych podczas I wojny światowej, kiedy to został spalony w 1915 roku kościół parafialny. I dopiero po 130 latach od tego wydarzenia parafia kaletnicka na nowo może cieszyć się, że ich Patronka i Matka została wyróżniona znakiem i godnością Pani i Królowej.

Ks. Tomasz Lalak - proboszcz