Oficjalny serwis internetowy Diecezji Ełckiej

Jubileusz-baner

2016 rodzina

Start

Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą

Wyróżnione

 M. Teresa 2Kanonizacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości dokonał Ojciec Święty Franciszek.

Biskup Rzymu w niedzielę przewodniczył Eucharystii na Pl. Św. Piotra w Watykanie. W uroczystościach wzięło udział ok. 120 tys. osób. Było to jedno z największych watykańskich wydarzeń Roku Miłosierdzia.

Ojciec Święty powiedział w homilii, że Matka Teresa przez całe życie była hojną szafarką Bożego Miłosierdzia, stając się dyspozycyjną dla wszystkich. Papież Franciszek zwrócił uwagę, że misjonarka broniła życia, zarówno nienarodzonego, jak i opuszczonego czy odrzuconego.

– Angażowała się w obronę życia nieustannie głosząc, że ten, kto jeszcze się nie narodził – jest najsłabszy, najmniejszy, najbiedniejszy. Pochylała się nad osobami konającymi pozostawionymi, by umrzeć na poboczu drogi uznając godność, jaką obdarzył ich Bóg. Mówiła możnym ziemi, aby uznali swoje winy w obliczu przestępstw ubóstwa, które sami stworzyli – podkreślał Biskup Rzymu.

 

Ojciec Święty na zakończenie wyraził nadzieję, ze Matka Teresa będzie wzorem świętości dla całego świata wolontariatu.

– Matka Teresa lubiła mawiać: „Być może nie znam ich języka, ale mogę się uśmiechm. Teresa 1ać”. Nieśmy w sercu jej uśmiech i obdarzajmy nim tych, których spotykamy na naszej drodze, zwłaszcza cierpiących. W ten sposób otworzymy perspektywę radości i nadziei. Perspektywę radości i nadziei wielu ludziom przygnębionym oraz potrzebującym zrozumienia i czułości – zachęcał papież Franciszek.

Matka Teresa została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 2003 r., sześć lat po śmierci. Cud potrzebny do jej kanonizacji wydarzył się siedem lat temu w Santos w Brazylii – powiedział o. dr Marian Sojka CSsR.

– Jest to uzdrowienie pacjenta cierpiącego na wirusowe zapalenie mózgu. Jego żona polecała go od marca 2008 roku wstawiennictwu błogosławionej Matki Teresy. Kiedy 9 grudnia, gdy był już w stanie krytycznym modliła się za niego w swojej parafii razem z proboszczem o tej samej porze mąż poczuł się nagle lepiej i pytał lekarza, dlaczego jest jeszcze w szpitalu. Poranna wizyta lekarska potwierdziła ustanie objawów choroby. Uzdrowiony, który jest inżynierem-mechanikiem mógł powrócić do pracy, którą nadal bez przeszkód wykonuje – poinformował o. dr Marian Sojka CSsR.

Brazylijczyk w niedzielę wziął udział w uroczystościach kanonizacji Matki Teresy w Watykanie.

Liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty będzie obchodzone 5 września.

Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 

Zobacz również..

 elk wigry szlak papieski  karmel-  caritas  ksm godlo2

 a-UKSW

 

a-KUL

 COD-logo  logo Wigry  lso

martyria lg

 szaf

 a-WSKSiM

 

Logo-DAPniebieskie